2.06.2020r.

Zapraszam do zabaw z figurami geometrycznymi

 

Potrzebujemy: figury geometryczne wycięte np. z bloku rysunkowego, gazet; patyczków, zapałek, sznurka, wełny.... kredki, papier.

 

1. Zabawa ruchowa ,,Chodzimy po figurze”, na podłodze leżą wycięte z gazet koło, trójkąt, kwadrat i prostokąt. Dziecko porusza się w dowolny sposób w rytm podany przez rodzica , na przerwę ustawia się koło figury wymienionej przez rodzica, np.,,,Koło - dziecko staje koło koła,

 

2. Znam tę figurę- odrysowywanie na kartce figur geometrycznych np., klocka, talerzyka, ekierki, książki i wycinanie narysowanych figur, nazywanie ich. Można jednocześnie wyciąć kilka figur składając kartkę kilka razy.

 

3. Tworzenie dowolnej kompozycji z wyciętych figur, nazywanie własnej pracy – Możecie skorzystać z podanych niżej wzorów.

 

4. Zabawa – Ułóż figurę , układanie kształtów figur za pomocą patyczków, zapałek, koralików, nasion, wełny, nitki lub guzików.

 

 

Zabawa matematyczna ,,Zmierz długość”.

 

Do zabawy potrzebny będzie sznurek, tasiemka o dł. 20cm, kartka i kredki. Zadanie dzieci będzie polegało na zmierzeniu, za pomocą sznurka, przedmiotów wskazanych przez Rodzica (np. stołu, biurka, łóżka, parapetu, dywanu,...). Swoje pomiary muszą zapisać na kartce (np. jedna kreseczka oznacza jedną długość sznurka lub za pomocą cyfr, np. 1+1+1 itd.).

 

Zapraszam Was na ciepłe lody

 

Materiały:

 

wytłoczki na jajka

tektura

włóczka

nitka

klej

nożyczki

 

Rożek

 

Z wytłoczek na jajka wycinamy wystające słupki i wyrównujemy krawędzie. Malujemy je najpierw na jasny brązowy kolor, a następnie ciemniejszym zaznaczamy kratkę jak na wafelku do lodów.

 

Lody

Z tektury wycinamy 2 okręgi o szerokości 1,5 cm i środku o średnicy 2 cm. Między okręgi wkładamy związaną (ale nie na supeł) nitkę. Z włóczki ucinamy 10-11 sznureczków o długości około 1 m. Przykładamy je do tekturowego okręgu końcami do zewnątrz i owijamy wokół okręgu do momentu, aż skończy się włóczka lub nie będzie się dało przecisnąć jej przez otwór. Wkładamy nożyczki między tekturki i przecinamy włóczkę uważając aby nie przeciąć nitki wewnątrz okręgów. Zaciskamy nitkę na włóczce i związujemy drugi raz robiąc supeł. Ściągamy tekturowe pierścienie i nożyczkami wyrównujemy całość. Brzegi „rożka” smarujemy klejem i przyklejamy pompon.

 

Jeśli Będziecie mieli problem z wykonaniem ciepłych lodów zapraszam do obejrzenia filmiku:

http://praceplastyczne.pl/lato/84-jak-zrobic-lody-z-wytloczki-na-jajka

 

Miłej pracy!!!