29.05.2020r.

1. Mój kochany tatuś – rozmowa na temat wiersza B. Kosmowskiej Dzień Taty, - kształtowanie uczucia przywiązania do swoje-go ojca, wzbogacanie słownictwa o określenia związane z wyglądem postaci, zachęcanie do pomagania tacie w prostych pracach domowych, rozwijanie mowy oraz spostrzegawczości wzrokowej.

      Inscenizowanie wiersza B. Kosmowskiej Dzień Taty.

Jeśli posiadamy możemy wykorzystać kukiełki (pacynka) mamy oraz kukiełki (pacynki) chłopca i dziewczynki.

Rodzic czyta wiersz,(lub przedstawia inscenizację utworu wykorzystując kukiełkę mamy oraz kukiełki chłopca i dziewczynki)

 

Dziś Dzień Taty – mówi mama.

– Czy pomysły jakieś macie?

Nie wypada, abym sama

wyprawiała święto tacie…

Krzyś uśmiecha się do mamy.

– Mamy z Anią świetne plany! Po śniadaniu, na trzepaku, będzie popis akrobatów.

Potem – wyścig rowerami!

My, niestety, go przegramy.

Dla zwycięzcy są nagrody

– choćby Ani pokaz mody.

No i zanim tata zaśnie,

poczytamy tacie baśnie…

Krzyś i Ania są szczęśliwi.

– To się dzisiaj tatuś zdziwi!

Tylko mama zamyślona,

trochę smutna, jak nie ona…

Wreszcie wzdycha głośno na to:

– Też bym chciała dziś być… tatą!

 

      Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic pyta dziecko: O jakim święcie mówiła mama z wiersza? O co prosiła mama swoje dzieci? Jakie pomysły na wyprawienie święta tacie miał Krzyś? Co dzieci chciały zrobić wspólnie? Dlaczego na koniec mama posmutniała i zamyśliła się?

 

Rodzic pyta dziecko dalej: Kiedy obchodzimy święto taty?

••          Rozpoznawanie osób przedstawionych na obrazkach zdjęciach

Rodzic pyta dziecko, jak nazywamy mężczyzn w różnym wieku, którzy wchodzą w skład naszych rodzin. Dzieci określają pokrewieństwo pomiędzy członkami rodziny. W razie potrzeby, wyklaskując, wymienia poszczególne sylaby: syn, ta-ta, wu-jek, dzia-dek, pra-dzia-dek. Dziecko łączy sylaby w słowa.

Następnie pokazuje obrazki przedstawiające mężczyzn w różnym wieku i prosi dzieci o ich ułożenie w kolejności od najmłodszego do najstarszego. Dziecko wykonuje zadanie, a następnie porównuje i opisuje wygląd wszystkich postaci. Rodzic  prosi o wskazanie postaci taty i pyta: Za co kochamy tatę? Jak możemy okazać tacie swoją miłość? Co tata robi w domu? W czym możemy pomóc tacie? Czy każdy tatuś musi być taki sam? Czy ważny jest wygląd tatusia, czy to, że jest dla was dobry i was kocha? Dziecko wypowiada się swobodnie.

 

      Opisywanie wyglądu postaci.

Rodzic prosi  dziecko, aby opisały wygląd taty. Dzieci formułują dłuższe zdania na temat wzrostu, fryzury, a także ubioru mężczyzny i dziecka, łącząc przymiotnik z rzeczownikiem. Wskazują to, o czym mówią, np. Tata jest wysoki. Ma jasne kręcone włosy. Ubrany jest w niebieskie spodnie i czarne buty.

 

2. Zajęcia umuzykalniające. Zabawy z piosenką „Mama i tata”  rozwijanie umiejętności wokalnych, wyrabianie poczucia rytmu i koncentracji uwagi .

      Link do utworu (tekst w opisie) https://www.youtube.com/watch?v=vSHRfxT2-B4

 

      Rozmowa na temat tekstu piosenki.

•   Nauka pierwszej zwrotki i refrenu fragmentami, metodą ze słuchu.

Rodzic śpiewa kolejne fragmenty pierwszej zwrotki oraz refrenu piosenki. Dziecko powtarza je na zasadzie echa muzycznego.

•   Ćwiczenie kształcące poczucie rytmu – Maszerujemy i klaszczemy.

      Wspólne zabawy ruchowe inspirowane piosenką.

 

3. Zabawa „Eksperymenty ze światłem i cieniem” – „Galeria dziecięcych profili" - ćwiczenie umiejętności pozowania. Rozróżnianie lewego profilu i prawego profilu.

 

Zabawa ze światłem i cieniem – Galeria dziecięcych profili.

Rodzic umieszcza na ścianie karton i włącza lampkę. Dziecko zajmuje miejsce przy ścianie tak, aby jego głowa znajdowała się na wysokości kartonu (nie spogląda na źródło światła!). Następnie  mazakiem zaznacza na kartonie lewy profil dziecka lub prawy profil dziecka, wykorzystując cień rzucany na arkusz papieru. Dzieci na odwrocie kartonów przyklejają swoje wizytówki. Zamalowują kontur swojego profilu ciemnym kolorem. Rodzic wyjaśnia znaczenie słowa profil. Tworzy galerię dziecięcych profili. Na koniec dzieci rozróżniają, który profil (lewy czy prawy) wskazuje ich odbicie.