5.05.2020r.

Zapoznanie z legendą o Lechu, Czechu i Rusie.

Należy przygotować: piosenkę “Płynie Wisła, płynie” https://www.youtube.com/watch?v=0oPokemvQ90&list=PLxwoSbynwn5La70mdnl873xDyC7fR_zL3&index=33

  1. Dzisiaj posłuchasz legendy o powstaniu naszego państwa. Legenda, to taka opowieść o bardzo dawnych czasach, którą opowiadano sobie z pokolenia na pokolenie. Jest tam zawarta prawda ale i rzeczy wymyślone lub dodane z biegiem lat. Rodzic czyta.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”

Dawno temu plemiona Słowian zamieszkiwały dalekie krainy. Żyli w dobrobycie i w zgodzie ze sobą. Na czele trzech największych i najpotężniejszych rodów stali trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Dobrobyt jaki nastał za ich panowania spowodował, iż plemiona słowiańskie znacznie się rozrosły. Niestety wraz ze wzrostem ilości ludności zaczęło brakować ziaren z pobliskich pól, zwierzyny w lasach oraz ryb w rzekach. Ludzie zaczęli obawiać się głodu. Bracia dostrzegli ten problem i postanowili poszukać nowych ziem dla swoich rodów. Na drugi dzień zwołali swoje rodziny i przyjaciół i obwieścili co postanowili.

Początkowo ludziom nie spodobał się pomysł braci, ale zaufali ich mądrości i decyzjom. Przyszedł w końcu dzień w którym opuścili swoje domostwa.

Droga była ciężka. Czasem trzeba było przebrnąć rwące rzeki, czasem przepędzić atakujące watahy wilków. Czasem podróżujący musieli przedzierać się przez gęste puszcze. Słowianie ufali jednak swoim przywódcom Lechowi, Czechowi i Rusowi.

Po wielu tygodniach znaleźli się wśród bezkresnych, żyznych równin, wśród których błyszczały w słońcu wody wielu rzek. Podczas postoju Rus rzekł do braci:

- Moi ludzie są już zmęczeni podróżą. Czujemy, iż te stepy są nam pisane i tu będzie nasz dom. Tu zostaniemy i założymy naszą osadę.

Lech i Czech pożegnali się z bratem, przysięgli, że jeszcze kiedyś się spotkają i ruszyli w dalszą podróż. Po wielu dniach podróży dotarli do wielkiej góry. Rozbili obóz u jej stóp. Przyszedł wtedy Czech do Lecha i tak mówi:

- Wiesz dobrze jak kocham słońce, a z tej góry będę miał bliżej do jego promieni. Ziemie są tu bardzo urodzajne. Tu zostaniemy i założymy osadę dla mego ludu.

Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek. Lech rozejrzał się po okolicy. Ujrzał rzeki pełne ryb, bory pełne zwierzyny i ziemie nie mniej żyzne jak te Czecha i Rusa.

Spojrzał na swoich ludzi, dostrzegł ich zmęczenie ciągła podróżą i tak do nich przemówił.

  • Nadszedł kres naszej podróży. Czuję, iż to jest nasze miejsce i tu powinniśmy zostać. Tu założymy naszą osadę.

W tym też momencie gdzieś z góry rozległ się głośny okrzyk. Słowianie unieśli głowy, aby zobaczyć skąd on dobiega i ujrzeli wielkiego białego orła lądującego w gnieździe na szczycie ogromnego dębu. Biel piór ptaka odcinała się pięknie na tle czerwieni nieba i zachodzącego właśnie słońca. Nikt nie miał wątpliwości, iż jest to znak na który czekali.

W miejscu w którym rozbili obóz zbudowano gród (czyli miasto). Na cześć ptaka, który zakończył ich wędrówkę nadano osadzie kształt orlego gniazda i nazwano Gnieznem (to pierwsza stolica Polski), zaś biały orzeł na tle czerwieni stał się godłem rodu Lecha, a później całego państwa polskiego.

 

Spróbuj teraz odpowiedzieć na pytania:

  • Jak mieli na imię trzej bracia?

  • Dlaczego bracia wyruszyli szukać nowych ziem?

  • Który z braci znalazł odpowiednie miejsce jako pierwszy?, a który jako drugi?

  • Co przekonało Lecha, że wybrał dobre miejsce do zamieszkania?

  • Jak nazwał wybudowane miasto?

  • Podobizna jakiego ptaka jest godłem naszego państwa?

  1. Poruszaj się teraz podczas zabawy „Leci orzeł”. Rozłóż ręce- skrzydła w bok najpierw wolno, potem szybciej. Najpierw na ugiętych nogach, potem wysoko na palcach, wymyśl własny sposób na udawanie orła.

  2. Dowiedziałeś/aś się z legendy, że pierwszą stolicą (czyli najważniejszym miastem) Polski było Gniezno. Obecnie stolicą Polski jest Warszawa.

  3. Proszę, wypowiedz słowa: Polska, orzeł biały, Gniezno, Warszawa rytmicznie (dzieląc na sylaby) z jednoczesnym wyklaskiwaniem.

Pol-ska, o-rzeł bia-ły, Gniez-no, War-sza-wa.

  1. Proponuję teraz zabawę ruchową z wykorzystaniem piosenki „Płynie Wisła, płynie”. Spróbuj poruszać się w rytm tej piosenki (to krakowiak), może wymyślisz jakiś układ taneczny lub zatańczysz z rodzicami?

Proponuję wam do wysłuchania bajkę z cyklu Baśnie polskie pt. „Gniazdo białego orła”.

https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0

 

„Godło Polski” – praca plastyczna

 

Potrzebujemy: płatki higieniczne duże prostokątne i okrągłe białe, klej, nożyczki, białą i czerwoną kartkę papieru, czarną, żółtą kredkę lub mazak, oczko.

 

Do wykonania orła potrzebujemy dwa rodzaje płatków higienicznych prostokątne i okrągłe. Niektóre z nich wycinamy, a niektóre przyklejamy w całości. Żółtym mazakiem malujemy dziób, koronę i pazury. Doklejamy oko lub wykonujemy go mazakiem.