***

Zabawa 1.

 

W Masterchefa się bawimy - z rodzicami wspólnie pichcimy.

 

Czego dzieci uczą się podczas wspólnego przygotowywania posiłków?

·         wzbogaca słownictwo dziecka (dziecko uczy się nazw poszczególnych produktów oraz terminologii związanej z przygotowywaniem posiłków)

·         uczy planowania (dziecko musi zaplanować określoną kolejność wykonywania poszczególnych czynności)

·         sortowanie i dopasowywanie produktów pozwala wpłynąć na rozwój umiejętności matematycznych, które przydadzą się dziecku w szkole

·         umiejętność współpracy (zarówno z innymi dziećmi podczas zabawy lub z rodzicami podczas gotowania „na prawdę”)

·         rozwija kreatywność (możliwość łączenia różnych produktów czy też danie dziecku przestrzeni na to by eksperymentowało, pozwala mu nauczyć się tego, że próbowanie nowych rozwiązań jest czymś pozytywnym)

·         uczy samodzielności (dziecko bawiąc się w gotowanie musi samo podejmować decyzję, jeśli gotujemy razem, dziecko może wybierać produkty, które zostaną wykorzystane w przygotowaniu posiłku)

·         uczy kulturalnego zachowania (zwłaszcza jeśli pilnujemy aby dziecko podając nam produkty mówiło „proszę” a my mu za to będziemy dziękować).

Zabawa w gotowanie starszym dzieciom, które gotują wspólnie z rodzicami daje też możliwość doświadczenia sukcesów i porażek. W gotowaniu czasem coś się nie uda i nasz placek nie będzie tak dobry jak chcieliśmy. To pokazuje dziecku, że bywają w życiu takie sytuacje, że mimo dobrych chęci nie zawsze wszystko nam wyjdzie. Choć jest to doświadczenie trudne, jest dziecku potrzebne, pozwala mu bowiem lepiej radzić sobie z porażką w przyszłości. Jeśli zaś uda się upiec wspaniałe ciasto, dziecko pęknie z dumy, mogąc poczęstować nim koleżankę lub ciocię. Takie poczucie sprawstwa w bardzo naturalny sposób buduje poczucie własnej wartości.

Owocowe szaszłyki

Możemy zaproponować dzieciom przygotowanie i zjedzenie owocowych szaszłyków - jest coś w tej formie podania owoców, co sprawia, że na dziecięcych buziach wykwita uśmiech zachwytu. Zapewniam! Wybierajcie miękkie owoce, bo dzieciom będzie łatwiej nabijać je na patyk.

Kreatywne kanapki 

Gdy tęsknicie za wiosną, można ją urządzić na talerzach dzieci. Kanapki motylki to pełna żywych kolorów porcja wiosennych nowalijek. Z jajka, szczypiorku, papryki, ogórka i rzodkiewki można wyczarować wspaniałego motylka!  

Kanapki Myszki

 

 Zabawa 2.

 

Gry i zabawy ruchowe są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej dziecka na jego zdrowie i samopoczucie nie sposób przecenić. Bez niej maluch po prostu nie będzie dobrze się rozwijał. Lekarze alarmują, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach już nawet nie środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku. Zobacz, jakie zabawy możesz proponować swojemu przedszkolakowi, by wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości bez wychodzenia z domu i w trudnym dla nas czasie!

Gry dla dzieci są świetną zabawą dla całej rodziny:

·         Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

·         Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – najwyżej na wysokości 25–30 cm.

·         Kto sięgnie wyżej?  Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a dzieci kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!

 

·         Spacerek. Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.

 

*********************************

 

Witajcie Kochani!
Mam dzisiaj dla wszystkich przedszkolaków wiosenny quiz. Chciałabym, abyście spróbowali go poprawnie rozwiązać, a zarazem utrwalić sobie wiadomości o mnie.
 
                                                                                            Powodzenia
                                                                                            Pani Wiosna
 
1.Jak nazywa się kukła, którą wrzuca się do wody na znak, że przybywa wiosna:
Baba Jaga
Marzanna
Babula
2.Kiedy zbliża się wiosna wychodzi z gawry:
zając
jeleń
niedźwiedź
3.Duży ptak z długim dziobem i nogami. Można go spotkać na łąkach w pobliżu stawów i jezior.
pelikan
kaczka
bocian
4.Co to za miesiąc, który miesza pogodę w garze?
luty
marzec
kwiecień
5.Jeszcze śpi wszystko co żyje. Jeszcze nic nie rośnie. A on śmiało śnieg przebija i opowie wam o wiośnie!
róża
przebiśnieg
gerber
6.Młody góral w górach chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe
stokrotka
krokus
tulipan
7. Co to za panie mają pasiaste ubranie? Od nich słodki miodek na pewno dostaniesz!
żaby
pszczoły
biedronki
8.Złośliwa panienka w pasie bardzo cienka. Leci, brzęczy z daleka. Każdy od niej ucieka!
mucha
osa
pszczoła
9.Co to za pora roku- już nie zima, a jeszcze nie wiosna?
jesień
lato
przedwiośnie
 
Poruszajmy się trochę w rytm wiosennych piosenek. Piosenki rodzice znajdą Wam na stronie internetowej You Tobe.
 
Drogie przedszkolaki musimy też poćwiczyć mowę i wyobraźnię. Dlatego przygotowałam kilka zabaw słownych. 
1.Wąż słowny
Podaj słowo zaczynające się na pierwszą literę poprzedniego słowa
2.Trudne słowa
Przeliteruj wymyślone wyrazy. Zobaczysz ile przy tym zabawy. I nie ma czegoś takiego, że tylko dzieci literują. Rodzice też!!!!!!!!!!Bo wtedy jest super zabawa, a oto chodzi.
3. Skojarzenia
Podajemy słowo i myślimy co nam się z nim kojarzy.
4.Słowa na literę
Poproś dziecko, aby przypomniało sobie słowa na podaną przez Ciebie literę.
 
Mam jeszcze dla Was pracę plastyczną. Zaraz się dowiecie jaką. Trzeba rozwiązać zagadkę.
 
Na gałązce wierzbowej,
srebrne i mięciutkie
Zwiastują, że wiosna idzie
choć dni są jeszcze króciutkie.
                                (bazie)
Ilustracje wierzbowych kotków rodzice pokażą Wam na stronie internetowej. Zwróćcie uwagę na sposób rozmieszczenia bazi na gałązkach na ilustracji(naprzemienny) i spróbujcie zrobić tak samo. Spróbujcie wykonać bazie za pomocą wacików kosmetycznych mamy, na pewno ma, farb i kleju. Albo wykonajcie pracę kredkami.
 
                                                                                                      Powodzenia
                                                                                                      Pani Wiosna