***

Nauka o zawodach

 

To doskonały sposób na wzbogacenie słownictwa Twojego dziecka i nauczenie go różnych ról i zawodów, które ludzie wybierają w życiu.

Przygotuj:

- gazety

- nożyczki

- biały karton

- klej

- długopis

 

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Krok 1: Z magazynów i gazet wytnij zdjęcia ludzi. Spróbuj wybrać obrazki, które pokazują ludzi przy pracy, z elementami, które pomogą zgadnąć, czym się zajmują. Przyklej obrazki na biały brystol.

Krok 2: Wytnij też zdjęcia przedmiotów, które mogą mieć związek z osobami, które wcześniej wybrałeś.

Krok 3: Pomóż swojemu dziecku, gdy się będzie nad tym zastanawiać. Opowiedz o każdym zawodzie, wykorzystując zdjęcia ludzi i narzędzi, które wykorzystują w pracy. Przyklejcie odpowiednie przedmioty przy każdej osobie.

Krok 4: Pobawcie się, wybierając dwie postacie. Wymyślcie im imiona i przedstawcie je sobie. Wcielcie się w te osoby i odegrajcie rozmowę. Co te postaci mogą mieć sobie do powiedzenia?

 

To ważne, aby dziecko nauczyło się bawić samodzielnie. Ta zabawa w wyimaginowane miasto zajmie je na dłuższą chwilę.

Potrzebujesz:

- pustych buteleczek i kubeczków po Danonkach

- papieru do prezentów, kolorowego papieru

- kartonu

- farb

- pędzla

- kleju

- białego markera

- figurek i pojazdów Lego albo Playmobil

 

Zbuduj wymyślone miasto!

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Krok 1: Pomaluj duży kwadratowy kawałek kartonu na zielono – to będzie trawa. Potem narysuj czarny pasek – to będzie droga. Pamiętaj, żeby białym markerem narysować znaki na drodze. To tylko jedna ulica, ale jak chcesz, możesz narysować ich więcej!

Krok 2: Umyj butelki i pudełeczka po Danonkach. Ozdób je dekoracyjnym lub kolorowym papierem. To będą domki. Może zrobisz z papieru drzwi i okna, żeby wyglądały bardziej jak prawdziwe? Nadaj ulicom nazwy i ponumeruj domy.

Krok 3: Ostrożnie przyklej domki na karton – gdy to zrobisz będzie Ci wtedy łatwiej nosić Twoje miasteczko.

Krok 4: Na koniec dodaj figurki Lego lub Playmobil i trochę samochodów, żeby zapełnić uliczki. Możesz też ustawić tam kilka zwierzaków albo nawet dinozaurów – na przykład Danonka – żeby było fajniej!

Życzę przyjemnej zabawy!!!

 

**************************

1. Wycinanie nożyczkami: ciecie papieru wzdłuż linii prostej, falującej, łamanej, wycinanie figur geometrycznych, obrazków itp.  (Należy zwracać uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek oraz bezpieczne posługiwanie się nimi)

2. Zabawy matematyczne - przeliczanie np.: powracających bocianów, kwiatów względnie innych przedmiotów, wskazywanie odpowiedniej liczby oczek na kostce. Można wykorzystać wycięte wcześniej przez dziecko obrazki.
 
3. Ćwiczenia kształcące umiejętność określania położenia przedmiotów względem innych np. pod, nad, obok , przed, za, po prawej stronie, po lewej stronie. Wykorzystujemy do zabawy ulubioną zabawkę, którą dziecko trzyma w ręce i pokazuje zgodnie z poleceniem rodzica położenie względem np. krzesła, stołu itp.