***

Zadanie 1 - GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE

 

1)              Wstająca liczba

Dzieci otrzymują małe przedmioty. Rozdajemy 1,2,3, itd. przedmiotów. Mówimy cyfrę –np. 3 i mają szybko wstać te dzieci, które mają 3 przedmioty. Otwierają dłoń i sprawdzamy. I podajemy kolejna liczbę itd.

 

2)              Zgaduj-zgadula

 

Zagraj z dzieckiem w prostą grę. Pozwól dziecku trzymać w dłoniach od 2 do 10 przedmiotów i potrząsać nimi (monety, guziki lub inne małe przedmioty, które przy potrząsaniu powodują hałas). Potrząsając nimi dziecko powie: „Zgadnij, ile ich mam!” Trzeba zgadnąć, iloma przedmiotami dziecko potrząsa (sądząc po odgłosie). Następnie ty potrząsaj przedmiotami, a dziecko niech zgaduje. Po każdej zgadywance sprawdź, ile było przedmiotów licząc je.

3)              Matematyczna błyskotliwa wrona

Na dywanie leży pudełko z kilkoma przedmiotami. Następnie wybieramy osobę, które staje się wroną. Wrona chodzi wokół, mówiąc wierszyk: „Chodzi sobie wrona, wrona bez ogona, bystrym okiem zerka, co zabrać z pudełka”. Inni zasłaniają oczy, wrona zabiera przedmiot lub kilka przedmiotów z pudełka i wskazuje jakąś

 

osobę i mówi takie zdanie: „Powiedz, np. Kasiu, powiedz mi, ile rzeczy zabrała wrona Ci?”. Wybrana przez wronę osoba, odpowiada, czego brakuje w pudełku.

 

4)              Matematyczne wyliczanki:

Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle (3 razy) Kapusta i ogórek – tyle razy podskocz w górę (2 razy) Marchewka, pietruszka, bób – tyle razy przysiad zrób (3) Kalarepka i mak – za uszy 2 razy się złap.

 

Zadanie 2 - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK czyli kilka pomysłów na zabawy…

 

Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada i nie wiem czy wiecie jest to dzień urodzin Walta Disney’a.

BAJKOWY QUIZ

No cóż tu chyba nie muszę za wiele tłumaczyć. Do zabawy należy przygotować szereg zagadek i zadań, które będą rozwiązywać dzieci. Poniżej znajdziecie kilka zestawów zagadek i zadań, które możecie wykorzystać podczas quizu.

BAJKOWE ZAGADKI

Poniżej znajdziecie kilka zagadek, które dotyczą poszczególnych bajek. Zagadki przygotowane są w formie karteczek, które należy porozcinać, tak by dzieci mogły sobie samodzielnie wylosować zagadkę.

Z JAKIEJ TO BAJKI?

To również są zagadki (obrazkowe i słowne) tylko tym razem przedszkolaki muszą odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot lub cytat. Tak jak poprzednio materiały przygotowałam w formie karteczek do losowania.

BAJKOWE PUZZLE

Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ułożenie obrazka i podanie poprawnego tytułu bajki. Nie będę dodawała takich obrazków, wystarczy wydrukować obrazek z daną bajką, a następnie pociąć go na części.

BAJKOWE ZADANIE

Możecie również pobawić się w odnajdywanie drogi z lasu, przedszkolaki niczym Jaś i Małgosia po śladach okruszków (okruszki możecie zastąpić np. kuleczkami z bibuły) mogą dotrzeć do kolejnego zadania… jakim jest pomoc Kopciuszkowi.

Przebieranie grochu… czyli zadanie Kopciuszka, który chciał iść na bal. Do zadania przygotujcie miseczki z kilkoma rodzajami grochu (ważne, aby były małe i duże) zadaniem dzieci jest jak najszybsze przebranie grochu.

Życzę miłej zabawy.

******************

Kochane Przedszkolaki

 
Przyszła do Was nowa pora roku wiosna , ale cały czas zastanawia się czy powinna z nami zostać. Słyszałam, że wiosna lubi zabawy matematyczne. Aby przekonać ją by u nas została pokażemy  jej kilka zabaw. Myślę, że spodobają się wiośnie i zagości  u nas na dobre
 
Drodzy rodzice proszę przygotować dzieciom ,papierowe koła lub zakrętki które będą biedronkami lub wyciąć biedronki(do wyboru). Będą to tzw liczmany na których dzieci będą rozwiązywać zadania.
1.Nad łąką fruwały trzy biedronki(dziecko układa 3 biedronki). Potem przyfrunęła jeszcze jedna( dosunąć jeden element). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką.
Analogicznie robimy zadania na odejmowanie i dodawanie.
2.Porównaj liczebność zbiorów z użyciem sformułowań mniej, więcej, tyle samo. Ułożyć dziecku zbiory, aby mogło porównywać elementy.
3.Rozłożyć różne przedmioty w dwóch wielkościach. Dziecko wypowiada się n/t zgromadzonych przedmiotów. Następnie segreguje wg rodzaju tworząc pary np: mała lalka- duża lalka
wg wielkości tworząc dane zbiory: zbiór przedmiotów dużych i małych. Następnie porównują liczebność tych zbiorów.
4.Mama klaszcze w zakresie 7, a zadaniem dziecka jest tyle razy podskoczyć ile razy mama zaklaskała.
5.Stań po właściwej stronie krzesła np: stań po prawej stronie, po lewej stronie, z przodu, z tyłu, na
7.Zagadki- rymowanki
Piotruś kochany lubi (banany)
Duży Tomek buduje (domek)
Kaczka to była (dziwaczka)
Zaprasza nas iglasty(las)
Dla ochłody zjadam (lody)
Lata osa koło (nosa)
Wrona była bez (ogona)
Wlazł kotek na (płotek)
Cicho myszy, bo kot (słyszy)

Dobry dżem chętnie (zjem)