31.03.2020r.

1.Rozpoczynamy zabawę – śpiewamy na melodię „Siekiera, motyka” i ćwiczymy.
Możemy powtórzyć kilka razy, śpiewając i pokazując coraz szybciej
 
Gimnastyka
to fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.

 

Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty,
głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos.
 
2. Słuchanie opowiadania pt. „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej
 
„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”
 
Zadajemy dziecku pytania do wysłuchanej treści:
- Kto zaopiekował się ziarenkiem?
- Co zrobiło ziarenko w ziemi?
- Dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?
- Co pojawiło się w miejscu pęknięcia?
- Co wyrosło z ziarenka?
 
Następnie dziecko układa historyjkę we właściwej kolejności
 
3. „Czego potrzebują kwiatki do życia”- praca z obrazkiem. Uświadamiamy dzieciom, że rośliny, aby mogły rosnąć potrzebują odpowiednich warunków: ziemi, wody, światła i ciepła.
 
4.  Zakładamy wiosenny ogródek
Zakładamy wiosenny ogródek
Będą potrzebne: cebule, nasiona (np. słonecznik, fasola, rzeżucha, zboża), ziemia, doniczki lub pojemniki, woda.
Rozmawiamy z dziećmi na temat zgromadzonych rzeczy, pytamy, czy dzieci rozpoznają je i wiedzą, do czego one służą, i czy domyślają się, co będziecie robić.
Można też założyć hodowlę w słoikach z woda na gazie, aby dzieci mogły obserwować wzrost korzeni. W kolejnych dniach podczas obserwacji nazywamy pojawiające się części roślin, utrwalamy nazewnictwo.
Hodowle podpisujemy. Fotki mile widziane.
 
5. Zabawa ćwicząca równowagę – rozkładamy na dywanie linę w dowolnym kształcie. Zadaniem dziecka jest przejście po linie tak, aby nie iść po podłodze.
6. Zabawa z elementem skoku „Przeskocz przez przeszkodę” – układamy na podłodze różne przedmioty np.: zabawkę, gazetę, poduszeczkę itp. Dziecko kolejno przeskakuje przez przeszkody.