29.03.2021r.


*Poznawanie tradycji, obrzędów związanych ze zbliżającymi się świętami na podst. Słuchanie opowiadania G. Kasdepke Najpiękniejsze... z wykorzystaniem ilustracji.
1. Rozmowa z dziećmi na temat zbliżających się świąt, dzielenie się przeżyciami i doświadczeniami . Oglądanie obrazków, kart świątecznych itp. – wypowiedzi dzieci, z jakimi świętami się one kojarzą i po czym to poznały.
2. Słuchanie opowiadania G. Kasdepke pt. Najpiękniejsze....
********
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!...
Prawda?
Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była z radość!
Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie!
Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk! Jednym słowem, jak wszystkie mamy robiły sporo zamieszania.
– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku.
– A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
– Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.
– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
– Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura.
– Mój ty kochany!... – rozczuliła się druga.
– Chlip, chlip! ... – płakała trzecia kura ze szczęścia.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: Mamo! Już jestem!.
*************
3. Rozmowa kierowana z dzieckiem, na temat treści opowiadania.
Zadajemy dzieciom pytania dotyczące treści utworu; zwracamy uwagę na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdobienia jajek, podkreślenie więzi matki z dzieckiem.
4. Zabawa z elementem dramy – Narodziny kurczątka.
Dziecko wciela się w rolę kurczątka znajdującego się w jajku, Rodzic – w rolę kury, jego mamy oczekującej na wyklucie się z jajka swojego dziecka. Odgrywanie scenek przedstawiających opiekę kury nad jajkiem, wykluwanie kurczaczka i powitanie dziecka z matką (bez użycia słów lub z krótkimi dialogami zgodnie z pomysłami dziecka).
*Poszerzanie doświadczeń, wiadomości, na temat tworzenia barw pochodnych, podczas zabaw plastyczno – badawczych, „Tęczowe pisanki”
Poszukiwanie kolorów, z których powstanie inny kolor .Dla każdego dziecka: podstawka do mieszania barw, pędzel, farby w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, wycięta z kartonu sylweta jajka .
Rodzic przygotowuje pomoce plastyczne, w tym tylko trzy kolory farb: czerwony, niebieski, żółty. Informuje dziecko, że są to tak zwane kolory podstawowe, które można ze sobą mieszać. Prosi o zastanowienie się, z jakich kolorów może powstać np. kolor zielony. Dzieci mieszają ze sobą farby, a następnie informują rodzica, z jakich kolorów udało im się go uzyskać.
Następnie zachęca do samodzielnego ozdobienia farbami sylwety jajka, wyciętej z papieru.
•• Zapoznaje dziecko ze sposobem wykonania pracy. Zachęca do wykorzystania zdobytej wiedzy, dotyczącej możliwości uzyskiwania nowych kolorów z barw podstawowych.
Dziecko maluje farbami sylwetę jajka według własnych pomysłów, wykorzystując zdobytą wiedzę dotyczącą tworzenia barw pochodnych.
*Zabawa matematyczna doskonaląca spostrzegawczość Jajko- stop!.
Dzieci biegają swobodnie po pokoju do czasu, aż rodzic zawoła Stop! i pokaże kartonik z jakąś liczbą. Jeżeli będzie to np. liczba 2, muszą się zatrzymać i dotknąć kartonika z cyfrą 2 w kształcie jajka. Następnie znów biegają po pokoju, aż usłyszą słowo Jajko -stop! i zobaczą kolejną liczbę powtarzają zadanie (1, 3, 4 lub 5).
Do zabaw możecie państwo korzystać również z dostępnych stron i filmików na serwisie YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=8zNXezaeCRg
https://www.youtube.com/watch?v=P_lMR5cceBk
https://www.youtube.com/watch?v=3nW8Zp1Slo0