2.04.2021r.




„Na wielkanocnym stole”
Potrzebne będą:
talerze (głębokie i płaskie), sztućce, serwetki, szklanki, karty obrazkowe prezentujące prawidłowe nakrycie do stołu, piosenka „Kurka i pisanki”, zagadki tekstowe, karty obrazkowe przedstawiające różne potrawy wielkanocne i podpisy do nich, utwór „Walc kwiatów”
„Na wielkanocnym stole” - rodzic zadaje dziecku pytania:
1. Jakie potrawy mogą znaleźć się na wielkanocnym stole?
Co może się znaleźć poza jedzeniem na wielkanocnym stole? (bukszpan, bazie, pisanki, dekoracyjne zajączki, baranek)
Następnie układa na dywanie karty obrazkowe przedstawiające różne potrawy wielkanocne i podpisy do nich. Prosi o wysłuchanie zagadek, odnalezienie zdjęcia przedstawiającego rozwiązanie i dobranie podpisu do zdjęcia.
Mięsny lub warzywny.
Przeważnie brązowy,
Na Wielkanocnym stole
do jedzenia gotowy. (pasztet)
Wielkanocna zupa,
w niej kiełbaska pływa.
Jest tam też jajeczko,
żółte jak słoneczko. (żurek)
Podłużna, jaśniutka,
smaczna i pachnąca.
Lecz nie dla bobasa,
ta biała (kiełbasa).
Wyrośnięta pani,
lukrem jest polana.
Na świątecznym stole
pyszni się od rana. (baba wielkanocna)
Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała. (jajka)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny (mazurek)
2. „Nakrywamy do stołu” – zabawa – rodzic rozkłada na stoliku/dywanie talerze (głębokie i płaskie), sztućce, serwetki, szklanki. Następnie prezentuje dziecku części zastawy i dziecko omawia ich wygląd (porównuje wielkość) oraz przydatność – do czego służą. Następnie rodzic pokazuje kartę prezentującą prawidłowe nakrycie stołu. Dziecko mając kartę za wzór nakrywa stół stosując przy tym określenia: z prawej strony, z lewej strony, pomiędzy, na dole, na górze itd.
5. „Jajeczka” – zabawa ruchowa – rodzic delikatnie, cicho klaszcze w dłonie – dziecko turla się ostrożnie po podłodze. Na mocny akcent (jedno mocne klaśnięcie) jajka pękają – dziecko kładzie się na plecach, swobodnie rozrzucając ręce na boki. Kiedy rodzic ponownie zaczyna klaskać, dziecko wraca do turlania się. Zabawę powtarzamy ok. 4-5-krotnie.
7. „Opowieść wielkanocna” – zabawa ruchowa – rodzic czyta tekst - zadaniem dziecka jest przedstawienie za pomocą ruchu poszczególnych fragmentów utworu. Jeśli dziecko ma problem z interpretacją ruchową pomaga mu rodzic.
Mały zajączek (dziecko przykuca, robiąc uszy zająca z dłoni) skakał po łące i zastanawiał się jaką świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (skacze w przysiadzie w różnych kierunkach). Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladuje malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe, delikatnie poukładał je w wózku (naśladuje przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie). Powoli ciągnął wózek , aby rozwieść pisanki do swoich kolegów (naśladuje ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki. Zajączek co pewien czas zatrzymywał się, ocierał pot z czoła (ociera pot z czoła raz jedna ręką, raz drugą) oraz przeciągał się, aby rozprostować plecy i ręce (przeciąga się). Był już bardzo blisko domu kogucika, kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladuje potknięcie i przewrócenie się). Wózek z pisankami przechylił się na bok, a pisanki poturlały się po trawie (turla się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać. Wykluły się z nich kurczątka (naśladuje wykluwanie się kurczątek z jajek). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać (skacze w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami, pobiegły za nim (biegnie machając ugiętymi łokciach rękami). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły. Przykucnęły więc na trawie (przykuca), aby odpocząć.
Zabawa ruchowa do utworu „Walc kwiatów”. Rodzic prezentuje ruchy a dziecko je naśladuje:
przekładanie pisanki
mieszanie farby
przekładanie pisanki
mieszanie farby
malowanie spirali
trzy klaśnięcia
malowanie spirali
malowanie dużych kół
trzy klaśnięcia
malowanie dużych kół
przekładanie pisanki
mieszanie farby do góry i na dół, szybciej
przekładanie pisanki
malowanie pasków, malowanie pasków grubych i cienkich
stawianie kleksów w rytm muzyki.
A teraz zapraszam do zabaw kulinarnych. Pobawimy się dzisiaj w „Masterszefów”.
Aby dochować tradycji wielkanocnej przygotujecie pyszny i efektownie wyglądający mazurek. Oczywiście niezbędna będzie pomoc mamy/taty. Ciasto na pewno będzie ozdobą waszego wielkanocnego stołu i będziecie dumne/i ze swojego wypieku.
A oto produkty na Kajmakowy mazurek na Wielkanoc”
Kruchy spód - składniki:
25 g cukru pudru
100 g zimnego masła
1 żółtko
175 g mąki pszennej
1 łyżka kwaśnej śmietany
szczypta soli
Składniki na kajmakową masę:
opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (10 g)
140 g brązowego cukru
160 ml śmietanki 36 proc.
Ozdoby:
migdały
orzechy
pistacje
wielobarwne pisaki
Sposób przygotowania:
Mąkę, cukier puder oraz szczyptę soli wsyp do jednej miski i dokładnie wymieszaj – może to zrobić dziecko.
Pokrój masło w kostkę (pomoże rodzic) , dodaj je do miski, następnie wlej żółtko oraz kwaśną śmietaną.
Rodzicu - dokładnie zagnieć ciast, a następnie owiń je folią spożywczą i schowaj na godzinę do lodówki.
Wyjmij ciasto i rozwałkuj je na prostokątny placek (około 3 mm grubości), wykrój z niego dno formy i przełóż do niej ciasto, starannie wypełniając spód oraz boki do wysokości 1 cm (resztę ciasta możesz odkroić po bokach).
Teraz pora na dziecko - nakłuwaj ciasto widelcem. Chłodzimy w lodówce około 30 min, a po schłodzeniu mama/tata wstawi je do piekarnika i niech się piecze około 15 min w 200 stopniach.
Teraz dziecko - do garnuszka wsyp brązowy cukier, cukier z wanilią i śmietankę.
Mama/tata gotuje mieszankę na małym ogniu przez pół godziny, dokładnie mieszając, aż kajmak zgęstnieje, potem rodzic wlewa kajmak na upieczony kruchy spód i dokładnie rozprowadza szpatułką.
Pozwólmy dziecku udekorować ciasto wedle uznania. Gotowe ciasto wstawiamy na 30 min do lodówki.
Smacznego !!!