12.04.2021r.

Słuchanie wiersza B. Formy "Nasze kwiaty" - wzbogacenie wiadomości na temat kwiatów i zasad ich pielęgnacji z wykorzystaniem zabaw badawczych, poznawanie właściwości ziemi, piachu.

 

Słuchanie wiersza.

W przedszkolnych salach kwiaty zadbane,

przez dzieci i panią wyhodowane.

Paprocie mają przepiękne liście –

odcienie zieleni głębokie, soczyste.

Dumne anturium o dużych liściach,

obok azalia, naprawdę prześliczna.

Pachnąca gardenia, fiołki chabrowe,

małe kaktusy – jak ludki bajkowe.

Bluszcze krzaczaste, aloes gruby,

papirus, palma to powód do chluby.

Miękką flanelą liście czyścimy,

aby oddychać mogły rośliny.

Zawsze na wiosnę je przesadzamy,

do nowej ziemi ostrożnie wkładamy.

A gdy szkodniki liście zjadają,

specjalnym płynem je panie pryskają.

Kiedy słoneczko mocno przygrzewa,

stoją w ogrodzie, gdzie ptaszek im śpiewa.

Bardzo to lubią i rosną wspaniale,

barwy ich wtedy są doskonałe.

 

Rodzic pyta: Jakie kwiaty można hodować w domu ? W jaki sposób można  pielęgnować kwiaty? Dlaczego na wiosnę dzieci przesadzały kwiaty? Czy wszystkie kwiaty lubią taką samą ziemię? I zachęca dzieci do zbadania właściwości ziemi.

 

Każdy kwiat doniczkowy ma swoje wymagania co do ziemi. Ziemia do roślin zielonych to mieszanina torfu i keramzytu – ciemnoszarych lub brązowych glinianych kuleczek. Torf sprawia, że ziemia jest lekka i ma zdolność do magazynowania wody, a keramzyt spulchnia ziemię. Do kaktusów najbardziej nadaje się ziemia, która zawiera duże ilości średniego lub grubego piasku. Przypomina wtedy środowisko pustynne i przepuszcza dobrze wodę. Storczyki natomiast najlepiej czują się w ziemi zawierającej np. łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, węgiel drzewny i keramzyt, czyli gliniane kuleczki.

 

••          Wyjaśnienie wieloznaczności słowa ziemia.

Rodzic pyta: Z czym kojarzy się wam słowo ziemia? Uzupełnia wypowiedzi dzieci, nawiązując do nazwy naszej planety i ziemi jako podłoża, w którym żyją rośliny, i do powierzchni, po której chodzą ludzie.

 

••          Poznanie znaczenia ziemi.

Rodzic pyta: Do czego jest potrzebna ziemia? Co by było, gdyby ziemi nie było? Jeśli zajdzie potrzeba, Rodzic uzupełnia wypowiedzi dzieci.

Zabawy badawcze

−−      Dzieci   dotykają ziemi i piasku (przesiewają przez palce), opisują i porównują wrażenia,

−− przesypują łyżką ziemię i piasek do plastikowych, niedużych pojemników (koniecznie takiej samej wielkości); liczą, ile łyżek wsypały do poszczególnych pojemników; badają, co ma najmniejszą objętość: ziemia czy piasek.

−− wsypują suchą ziemię i suchy piasek do małych doniczek z podstawkami; sprawdzają, czy po podlaniu woda przesiąkła i znalazła się na podstawce – jeśli nie, dodają do ziemi niewielką ilość średniego lub grubego piasku i powtarzają doświadczenie (za każdym razem dzieci muszą wlewać taką samą ilość wody, najlepiej, aby wcześniej zostało to ustalone przez rodzica.),

--Po zakończeniu prac badawczych rodzice. zwraca uwagę na to, aby dzieci bardzo dokładnie umyły ręce.

 

Zajęcia Plastyczne

 

Tulipany w wazonie – zajęcia plastyczne. Cel: rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Farby plakatowe, dla każdego dziecka: plastikowa lub tekturowa tacka, widelec jednorazowy, papier kolorowy, nożyczki, biała kartka, klej.

•• Zapoznanie dzieci  ze sposobem wykonania pracy. rodzic. zachęca do wykonania kwiatowej kompozycji w wazonie. Wyjaśnienie przez rodzica poszczególne etapy wykonania pracy.

•• Samodzielne wykonywanie prac przez dzieci. rodzic. przygotowuje na gęste farby plakatowe w różnych kolorach (aby bez problemu zanurzyć widelec w farbie). Dzieci wycinają z papieru kolorowego wazon i przyklejają go na kartce. Następnie zanurzają widelec w farbie tak, aby był on w całości nią pokryty. Odbijają ślad widelca na kartce w miejscu, gdzie chcą umieścić kwiat. Mocno dociskają widelec do kartki. Następnie zanurzają widelec w kolejnej farbie i odbijają go blisko poprzedniego. Wykonują kompozycję kwiatową z dowolnej liczby tulipanów. Na końcu zanurzają w zielonej farbie bok widelca i również odbijają go na kartce – malują w ten sposób łodygi i liście. Odkładają prace do wyschnięcia.

 

Zabawa dydaktyczna

„Prawda czy plotka?”

Określanie wartości logicznej wypowiadanych zdań – uzasadnij swój wybór.

Czy?

- Bocian buduje gniazda na dachach domów lub na drzewach.

-Ptaki zrzucają pióra na zimę .

- Wróbelki zasypiają na zimę.

-Jaskółka ma długi czerwony dziób.

-Skowronki pięknie śpiewają na wiosnę.

-Wrony żywią się mlekiem mamy.

itp.

 

A na dobry humor pokolorujcie sobie wybrany obrazek :)