13.05.2020r.



1. Kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna i oryginalności swojego regionu, poznawanie elementów kultury oraz miejsc charakterystycznych dla Ziemi Świętokrzyskiej z wykorzystaniem tekstu A. Jezierskiej-Spurek
Ta opowieść się zaczyna tu, gdzie Świętokrzyska
'Kraina, a Kielce to jej bijące serce.
Tu rzeczywistość z bajką się przeplata i to właśnie
tu spędzamy swe najszczęśliwsze, dziecięce lata,
gdzie czarownice w kotłach mieszały, na Sabat
się zlatywały, a waleczny klasztor "Świętu Krzyż"
opleciony jest legendę, aż do dziś,
Święta Katarzyna źródłem cudownym swym zachwyca ,
dookoła tak cuuudowna okolica !!! Góry prastarym borem porośnięte, tak przepiękne jak w ludowym tańcu i piosence. Wędrując przez pola i łąki podziwiamy strzeliste sosny, w gajach świętokrzyskich ....i maleńkie dzwonki.
Baba jaga na Łysicy śmieje się „od ucha, do ucha " i dziecięcych, przedszkolnych opowieści słucha jak swą Małą Ojczyznę kochają i do uroków jej podziwiana
Zapraszają
oraz filmów wirtualnych:
TOP 10 świętokrzyskie (Okiem Drona) -> https://www.youtube.com/watch?v=B4JczbsdFTQ
Ballada o Świętokrzyskim (itvSejmik)--> https://www.youtube.com/watch?v=AYzNu0JPlC4
Usiądź z dzieckiem i obejrzyj polecane filmy, są naprawdę ciekawe! Porozmawiaj z nim na temat ich treści, zwróć uwagę na interesujące, ciekawe, charakterystyczne miejsca oraz piękno przyrody regionu Świętokrzyskiego, a potem wspólnie zaplanujcie „prawdziwą wycieczkę” . Następnie pokaż dziecku i omów z nim herb województwa Świętokrzyskiego oraz jego charakterystycznego symbolu „Babę Jagę”.
2. Praca plastyczna „Wesoła czarownica z Łysej Góry”, wyklejanie plasteliną konturów, zwrócenie uwagi na kolorystykę oraz dobre rozplanowanie pracy.
3. Zabawa dramowa "Turyści" - tworzenie krótkich dialogów.
Rodzic albo dziecko wciela się „w rolę turysty”, druga osoba to mieszkaniec ich miejscowości. Zadaniem mieszkańca jest zachęcenie turysty do zwiedzenia najciekawszych miejsc znajdujących się w jego miejscowości. Po kilku minutach zamieniają się rolami.