14.04.2021r.

W środę porozmawiamy o życiu na wsi. Dowiecie się kim jest rolnik, jakich narzędzi i maszyn używa w swojej pracy oraz do czego te maszyny służą. Poćwiczycie dzielenie wyrazów na sylaby i składanie wyrazów z sylab, a także utrwalicie zdobytą wiedzę biorąc udział w zabawie „Czy to prawda czy to fałsz?”.
 
Co robi rolnik na wsi?

Potrzebne będą:
karty obrazkowe przedstawiające wieś, miasto i rolnika, 7 kopert z figurami geometrycznymi/ znaczkami, karty obrazkowe przedstawiające narzędzia i maszyny rolnicze przecięte na pół, piosenka “Rolnik sam w dolinie” https://www.youtube.com/watch?v=kVVKcnxqm9U , maskotki – zabawki (kotka, myszki lub innych zwierząt)

1. „Co to jest wieś? Kim jest rolnik?” – zabawa  – rodzic kładzie na dywanie ilustracje przedstawiające wieś i miasto. Następnie pyta:
    Co widzisz na ilustracjach?
    Czym różni się wieś od miasta?
    Czego jest dużo więcej w mieście?
    Czego jest dużo więcej na wsi?
    Kto pracuje na wsi? (pokazuje kartę obrazkową przedstawiającą rolnika)
    Czym zajmuje się rolnik? (zajmuje się zwierzętami, sieje i zbiera zboża).

2. „Miasto – wieś” – zabawa ruchowa – dziecko porusza się po pokoju w rytmie wyklaskiwanym  przez rodzica.. Na przerwę w grze i hasło: miasto – dziecko zamienia się w samochód i naśladuje jazdę po autostradzie; wieś – spaceruje, głęboko oddychając. Zabawę powtarzamy  3-4 razy.

3. „Narzędzia i maszyny rolnicze” – rodzic rozkłada koperty, na których znajdują się figury geometryczne /znaczki. W środku kopert znajdują się połówki kart obrazkowych przedstawiających narzędzia i maszyny rolnicze. Zadaniem dziecka jest połączenie ze sobą koperty z takimi samymi figurami /znaczkami, wyjęcie z kopert 2 części puzzli i złożenie w całość ilustracji. Rodzic na zmianę z dzieckiem nazywa narzędzia i maszyny przedstawione na kartach a dziecko dzieli nazwy na sylaby oraz wyklaskuje, ile sylab ma każda nazwa. Następnie opowiada do czego służy dany przedmiot – jeśli dziecko nie wie, pomaga rodzic.

    Koperta 1 – grabie – służą do grabienia, np. liści, skoszonych trwa i zbóż oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem.
    Koperta 2 – taczka – służy do przewożenia różnych rzeczy np. do wywożenia brudnej ściółki ze stajni.
    Koperta 3 – kosa – ręczne narzędzie rolnicze do ścinania zbóż, traw itp. Obecnie zastępowana przez kosiarkę.
    Koperta 4 – sierp – najstarsze z ręcznych narzędzi, które człowiek wymyślił do prac żniwnych. Sierp służy do zbioru dojrzałych zbóż i zielonych traw.
    Koperta 5 – pług – konne lub ciągnikowe narzędzie rolnicze służące do spulchniania ziemi.
    Koperta 6 – traktor – służy do prac polowych oraz transportu ładunków na naczepie np. zwożenia siana z pola do stodoły.
    Koperta 7 – kombajn – to pojazd, który służy do zbioru ziemniaków i zbóż.

4. „Co mam na myśli?” – zabawa – rodzic wypowiada pierwszą sylabę urządzenia, które możemy spotkać na wsi, np. “kom”, a dzieci mają za zadanie podać drugą sylabę “bajn” tworząc wyraz kombajn, dziecko wskazuje urządzenie lub maszynę rolniczą na obrazku. Zabawę powtarzamy utrwalając wszystkie nazwy urządzeń i maszyn rolniczych.

5. “Czy to prawda, czy to fałsz?” – zabawa – rodzic zadaje dziecku pytania na temat wsi. Zadaniem dziecka jest określenie czy zdania są prawdziwe czy fałszywe. Jeżeli zdanie jest prawdziwe to klaszcze w ręce jeden raz, gdy zdanie jest fałszywe rozkłada ręce na boki.

Przykładowe zdania:

    Na wsi jeżdżą pociągi i tramwaje.
    Rolnik zbiera różne zboża.
    Na wsi są autostrady.
    Na wsi jeździ mniej aut niż w mieście.
    Rolnik potraf jeździć kombajnem.

9. “Rolnik sam w dolinie” – zabawa ruchowa z piosenką –dziecko – „rolnik” maszerując po pokoju słucha i śpiewa piosenkę „Rolnik sam w dolinie”.
Na słowa: „Rolnik bierze żonę „rolnik” wybiera rodzica i tańczy z nim.
Na słowa: „Żona bierze dziecko „żona” rodzic wybiera maskotkę i tańczą już w trójkę. Przy kolejnych nazwach zwierzą (kot, mysz ) dziecko bierze następne maskotki i tańczy z rodzicem.

Rolnik sam w dolinie

Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.
Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.
Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.
Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka.
Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.
Myszka bierze serek, myszka bierze serek.
Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek.
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole
Tabliczki mnożenia ani podzielenia.

A teraz zapraszam do wykonania „Świnki z papierowego talerzyka”

Potrzebne będą:
papierowy talerzyk, jeżeli nie macie talerzyka można wyciąć koło z kartonu,
•papier kolorowy,
•blok techniczny,
•różowy papier kolorowy,
•pędzelek,
•klej,
•nożyczki.

Na początek rwiemy różowy papier na drobne kawałeczki. Następnie wyklejamy talerzyk kawałkami różowego papieru, a następnie odstawiamy go, aby wysechł. W międzyczasie z kolorowego papieru wycinamy kształt różowych uszu oraz ryjka świnki, po czym przyklejamy je do talerzyka w odpowiednie miejsca. Później z bloku technicznego wycinamy kształt oczu oraz uśmiechu i również przyklejamy je do buzi.

Praca dodatkowa na popołudnie

„Koń” – utrwalanie kolorów i kolorowanie obrazka zgodnie z odpowiednią cyfrą. Postarajcie się aby wasz konik był wykonany estetycznie i pokolorujcie bez wychodzenia za linię.
Przyjemnej pracy !