27.04.2020r.





- Na początek zabawa ruchowa „Wracamy do domu”
Papierowe krążki – domy – są rozłożone na podłodze. Dziecko biega w rytm wyklaskiwany przez rodzica pomiędzy nimi w różnych kierunkach, starając się zapamiętać, gdzie znajduje się jego dom. Podczas przerwy w klaskaniu wraca do swojego domu i siada na krążku. Zabawę powtarzamy zmieniając dom, np. jesteśmy w domu u babci.
- „Mój dom”
Rodzic prosi dziecko, aby się przedstawiło, podało swoje imię i nazwisko.
Porozmawiajcie, jak wygląda Wasz dom? Na jakiej jest ulicy? Czy to jest blok? Ile ma pięter? Czy jest winda? Z kim dziecko mieszka? Jak nazywa się miasto w, którym mieszkamy? Jeśli ktoś zapomniał to Rodzice podpowiedzą.
- Następnie rodzic czyta wiersz K. Datkun-Czerniak „Dom”
Dom to rodzina.
Dobre mamy ręce,
co przytulą, pomogą się ubrać szybko.
To tato, który poczyta bajkę na dobranoc,
Babcia i jej słodkości,
serniki, makowce – pyszności!
Dziadek, który ma dla mnie czas,
i mocno kocha wszystkich nas.
I moje rodzeństwo kochane.
Nigdzie stąd nie wyjadę.
Na zawsze w domu zostanę.
- Po przeczytaniu wiersza rozmawiamy z dzieckiem na temat treści. Dziecko określa, co dla niego oznacza słowo dom. Można zapisać propozycje dziecka dookoła hasła „Dom to….”. Zwracamy uwagę, że dom oznacza nie tylko budynek, w którym mieszkamy, ale również i przede wszystkim – rodzinę i więzi, które ją łączą.
- Zapoznanie z przysłowiem dotyczącym domu. Wyjaśnianie przez dziecko, co ono oznacza: Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
Ćwiczenia grafomotoryczne Małe i duże domy.
Dziecko rysuje w powietrzu i na dywanie, mały oraz duży dom, według własnych pomysłów różnymi częściami ciała, np. ręką, łokciem, stopą.
- A teraz prosimy dziecko, aby dokończyło zdanie: Lubię, gdy w moim domu ….”
- Zabawa „Domy i domki”
Rodzic rozkłada na dywanie ilustracje domów: dużych, małych, o różnych kształtach i kolorach. Dziecko opisuje domy i wskazuje na ilustracjach te, które mu się najbardziej podobają. Następnie wskazuje na obrazkach elementy domu wymieniane przez rodzica: dach, komin, okna, drzwi.
- Zabawa konstrukcyjna „Budujemy wspólny dom”
Dziecko rzuca kostką i układa dom, dokładając klocki lub je odejmując, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na kostce. Robi to na słowa rodzica: dołóż albo odejmij. Podczas zabawy zamieniamy się rolami. Miłej zabawy!!!
- Rysowanie kredkami swojego domu.
- „Pocięty obrazek” – dziecko układa w całość pocięty przez rodzica na części swój obrazek, liczy na ile części został pocięty, układa pod nim odpowiednią liczbę klocków.
- „Domek na kurzej nóżce” – zabawa z elementem równowagi.
Dziecko biega swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło stop! zatrzymuje się i rodzic mówi: „Domku, domku na kurzej nóżce, obróć się dookoła i stań do mnie przodem!” Dziecko obraca się dookoła i staje na jednej nodze przodem do rodzica. Po chwili stania biega, zatrzymuje się na słowa: „Domku, domku na kurzej nóżce, obróć się dookoła i stań do mnie tyłem!” obraca się dookoła i staje na jednej nodze tyłem do rodzica.