29.04.2020r.








1. Podróż do Warszawy –zapoznanie z historią powstania Warszawy i jej herbem, wyjaśnianie znaczenia słowa stolica, poznawanie ważnych i charakterystycznych miejsc znajdujących się w Warszawie.
Oglądanie z dzieckiem mapy Polski, wyjaśnienie czym jest mapa do czego służy, zwracanie uwagi na występująca na niej kolorystykę, wyjaśnienie co oznaczają poszczególne kolory.
Następnie wspólnie z dzieckiem odnajdują na mapie miejscowość, w której mieszkają i stolicę Polski – Warszawę. Sprawdzają, jaką drogę mają do pokonania, podają dzieciom odległość w kilometrach. Informują, ile czasu potrzeba na taką podróż, gdyby dzieci jechały do stolicy, np. samochodem, autobusem, pociągiem, leciały samolotem. Na koniec rodzic tłumaczy dziecku co oznacza słowo „stolica” i pokazuje herb tego miasta.
Następnie rodzic opowiada lub czyta dziecku legendę „Wars i Sawa”
Rozmowa z dzieckiem na temat treści utworu:
- Kim był Wars? Jak nazywała się rzeka, na której łowił ryby?
- Kogo zobaczył Wars, kiedy pewnej nocy wybrał się na połów?
- Jak wyglądała syrena?
- Dlaczego Wars zakochał się w syrenie?
- W jaki sposób rybak wyznał swoje uczucia? O co poprosił syrenę?
- W kogo zamieniła się syrena, kiedy zgodziła się zostać żoną Warsa?
- Co powstało wokół chaty Warsa i Sawy?
- Jak z czasem nazwano tę osadę rybacką?
- Na czyją pamiątkę nazwano miasto Warszawą?
2. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem plasteliny, lepienie postaci występujących w legendzie „Wars i Sawa”
3. Zabawa ruchowa -> Podróż do stolicy.
Rodzic proponuje dzieciom wybór środka lokomocji. Wkłada do pudełka kartoniki z napisami: samolot, auto, rower, kolej. Wybrane dziecko losuje jeden kartonik, a rodzic odczytuje umieszczony na nim napis. Następnie dzieci, poruszając się w odpowiedni sposób, odbywają podróż do Warszawy, np.: samolotem – dzieci biegają z rękami wyprostowanymi w bok, na-śladują lot samolotu; koleją – jadą pociągiem, wymawiając rytmicznie sylabę: tur, tur, tur; autem – naśladują trzymanie kierownicy i biegają w różnych kierunkach; rowerem – kładą się na dywanie, podnoszą do góry obie nogi i pedałują. Podczas podróży dzieci poruszają się różnymi środkami lokomocji, przesiadają się.