Grupa II

Memo– zwierzęta

 

Memo to idealny pomysł na wspólną zabawę. To świetna gra zarówno dla rodziców z jednym dzieckiem, dla rodzeństwa jak i dla przedszkolaków.

 

Dla przypomnienia gra w Memo, to zabawa pamięciowa polegająca na odszukiwaniu par takich samych obrazków. W naszym memo są to zwierzęta. Poniżej można pobrać przygotowane karty i wydrukować je na sztywnej kartce lub nakleić obrazki na kartkę z bloku technicznego. Obrazki wycinamy zgodnie z liniami i możemy zacząć zabawę.

 

Wszystkie obrazki odwracamy ilustracjami do dołu. Każde kolejne dziecko okrywa dwie karty głośno wypowiadając co przedstawiają i pokazuje je innym uczestnikom zabawy. Jeśli odnajdziemy parę zabieramy obrazki i zdobywamy punkt.

 

Jeśli nie uda się odkryć pary zakrywamy karty ponownie zostawiając je w tym samym miejscu. Kolejne osoby starają się zapamiętać miejsca poszczególnych obrazków i w swojej kolejce również próbują odszukać parę. Z młodszymi dziećmi możemy na początek wykorzystać mniejszą ilość par na przykład 3-4 stopniowo zwiększając ilość i trudność gry.

 

***********

Wiosenne drzewko z rolki i plasteliny

 

Wiosenne drzewko to idealna praca plastyczna na ostatnie dni zimy. Nasza praca jest łatwa w wykonaniu, efektowna, a przy okazji jest świetnym treningiem małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni.

Do wykonania pracy potrzebujesz: rolkę po papierze, brązową i różową bibułę, kartkę z bloku technicznego, brązową plastelinę, zielony pisak, kredkę lub plastelinę.

 

Brązową bibułę zgniatamy mocno i delikatnie rozkładamy. Następnie kładziemy na bibułę rolkę po papierze, owijamy dookoła rolki, a końce bibuły wciskamy do środka rolki. Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa. Z brązowej plasteliny toczymy paluszkami małe wężyki, z których formujemy gałęzie, które przyklejamy do korony drzewa. Możemy je też delikatnie rozcierać palcami, a paznokciami zrobić fakturę imitującą korę drzewa. To świetne ćwiczenie wpierające małą motorykę, podobnie jak zgniatanie kulek z bibuły. Takie prace plastyczne wspierają zdolności manualne dziecka i doskonale przygotowują do nauki pisania. Zielone listki możemy narysować pisakiem, kredką lub wykleić z bibuły, czy plasteliny. Następnie kawałki różowej bibuły zgniatamy w kulki, które mocujemy do korony drzewa za pomocą kleju. To nasze wiosenne kwiatki. Koronę drzewa mocujemy na pniu z rolki, nacinając ją po bokach.

 

 

 

************************************************

 

"Wiosna tuż, tuż..."

 
 Zwracamy uwagę dzieci na fakt pożegnania zimy i powitania wiosny. Pomoże nam w tym piosenka pt.:"Wsiadaj zimo na sanki" /można odsłuchać na YouTube/
 
1.Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już
Zabierz śnieżne bałwanki, zabierz śnieg i mróz.
 
      Ref: Rękawiczki i czapki pochowamy do szafki
              na spacerek pójdziemy nie zmarzniemy już.
 
2. A ty zimo uciekaj! Za górę za las,
I nie marudź, nie zwlekaj, już na wiosnę czas.
 
Ref: Rękawiczki....
 
Oznaki wiosny - zwracamy uwagę, na pierwsze zwiastuny wiosny: pierwsze kwiaty - krokusy, przebiśniegi, pojawienie się pąków na drzewach, coraz cieplejsze i dłuższe dni..., można wydrukować kolorowanki krokusa, przebiśniegu do samodzielnego pomalowania, wyklejenia lub pokolorowania, przy okazji nazywanie kolorów.