Grupa II

 

Dzieciaki nie lubią nudy. A przecież wystarczy trochę wyobraźni, by śniadanko było ciekawą przygodą.

 

Przepis na kanapeczki – podwodny świat

 

Składniki:

2 kromki chleba tostowego

2 kromki chleba pełnoziarnistego

2 łyżki białego twarożku

1 parówka

2 plasterki sera żółtego

1 plasterek szynki

1 łyżeczka masła

1 liść sałaty karbowanej zielonej i czerwonej

Pół marchewki

Pół pomidora

4 rzodkiewki

Pęczek szczypiorku

2 czarne oliwki

Kilka plasterków ogórka

Kawałek czerwonej i żółtej papryki

 

Przygotowanie:

Warzywa umyć.

Kromki chleba posmarować masłem.

Rzodkiewki i ogórka pokroić w plasterki. Marchewkę obrać i pokroić w długie plastry.

Z chleba tostowego wyciąć foremką do ciastek dwie rybki. Na jednej położyć szynkę. Udekorować ją plasterkami ogórka i rzodkiewki i szczypiorkiem. Drugą rybkę posmarować twarożkiem i ułożyć na niej paseczki z marchewki i szczypiorku.

Na jedną kromkę ciemnego chleba położyć plasterek sera żółtego i udekorować rybkę plasterkami ogórka i rzodkiewki. Z drugiej kromki wyciąć gwiazdkę i żółwia. Na gwiazdkę położyć ser i plasterek pomidora. Na żółwia twarożek i udekorować go szczypiorkiem rzodkiewką i papryką czerwoną.

Parówki podgrzać. Przekroić na pół, a potem przeciąć nie do końca 4 razy formując ramiona ośmiornic.

Z 1/4 pomidora kawałka marchewki i sera żółtego zrobić żaglówkę.

Z oliwek zrobić wszystkim żyjątkom oczka a z papryki buzie.

Z sałaty ułożyć fale.

 

Smacznego!!!

 

 

Jak zachęcić przedszkolaka do jedzenia warzyw? Zróbcie razem z dzieckiem kanapkę - wiosenny kotek.

 

 

Składniki:

 

bułka

 

masło

 

twrożek

 

listki rzeżuchy

 

marchewka

 

szczypiorek

 

jajko na twardo

 

sałata

 

Wykonanie: Bułkę kroimy na pół i smarujemy masłem i twarożkiem. I teraz robimy buźkę kota z plasterków jajka na twardo (oczy), plasterka rzodkiewki (nosek), wąsy ze szczypiorku i czuprynka z rzeżuchy. I gotowe!

A teraz jemy ze smakiem !

*************************************
Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
 
Zabawy: wystukiwanie rytmu klockiem, dłonią, wytupywanie itp. Oczekujemy od dzieci dokładnego odtworzenia wystukanej sekwencji. Po kilku udanych próbach, przechodzimy do drugiego etapu, gdzie pokazujemy kilka różnych ruchów ciałem z równoczesnym klaśnięciem , przytupem itp. np. siadamy po turecku: klaśnięcie dłońmi nad głową – chwycenie za kolana – uderzenie dłońmi o podłogę; postawa stojąca: trzy klaśnięcia - tupnięcie – przysiad itp. Ważne, aby wykonać zadanie zgodnie z podanym przez rodzica schematem i w odpowiednim czasie. Miłej zabawy.
Dzielenie wyrazów na sylaby i synteza tych sylab ( dorosły podaję wyraz, dziecko dzieli go na sylaby; dorosły dzieli dziecku wyraz na sylaby np. dy-wan, zadaniem dziecka jest połączyć sylaby i powiedzieć, co to za wyraz), liczenie sylab w wyrazie.