Grupa II

Malowanie pianką do golenia

 

Twoje dziecko lubi zabawy z kolorami? Wypróbuj nasz pomysł na malowanie pianką do golenia. Prawda, że zapowiada się interesująco? Zobaczcie jak to zrobić!

 

Potrzebne będą:

– pianka do golenia,

– barwniki spożywcze w płynie,

– folia aluminiowa i kartka papieru A4,

– patyczek taki jak np. do sushi lub chińszczyzny,

– do wyboru: szpatułka, płaska packa lub szpachelka lub skrobaczka do lodu z samochodu (coś czym będziemy mogli równo zdjąć pianę).

 

Wyciskamy piankę do golenia na folię i rozprowadzamy równo dłonią lekko zmoczoną w wodzie – dzięki temu pianka nie będzie się przyklejać do dłoni.

 

Na piankę kropimy po kilka kropli barwników spożywczych według uznania i fantazji. Następnie patyczkiem robimy tzw esy-floresy czyli co serce i fantazja dyktuje.

 

Wszystko przykrywamy kartką i lekko, równomiernie przyciskamy. W ten sposób nasze dzieło transportuje się na kartkę.

 

Odkładamy na płasko, skrobaczką do lodu zdejmujemy kolorową pianę i mamy spektakularny efekt!

 

Plastelinowy obrazek

 

Plastelinowe obrazki to wspaniały sposób na zagospodarowanie czasu niecierpliwego oczekiwania na wiosnę. Robi się je bardzo prosto –taki wiosenny obrazek może stać się ozdobą dziecięcego pokoju.

 

Materiały:

– karton

– plastelina

 

Stworzenie takiego obrazka wymaga trochę cierpliwości, bo przecież składa on się z wielu, wielu… bardzo wielu plastelinowych kuleczek. Trzeba też zaplanować jak będzie wyglądała całość i stworzyć elementy –

skrzydełka motyla, trawy albo owady. Efekt końcowy na pewno wszystkich zachwyci.

 

******************************************
 
Marcowa pogoda - wzbogacamy wiadomości dzieci na temat przyrody i zjawisk atmosferycznych wiosną w oparciu o opowieść ruchową „Marcowy spacer” oraz o przysłowie „W marcu jak w garncu”.
 
Opowieść ruchowa „Marcowy spacer”.
Pewnego dnia Ola wyjrzała przez okno. Pomyślała, jaka piękna pogoda, chyba wybiorę się na spacer”. Na dworze świeciło słońce, a niektóre dzieci zaczęły jeździć na rowerkach. Ubrała czapkę, kurtkę i postanowiła pójść do parku. Spacerując oglądała pąki na drzewach, zieleniącą się trawkę. Rozpięła kurtkę, zdjęła czapkę, bo było jej ciepło. Nagle, w oddali zauważyła ciemną chmurę na niebie. Och, chyba będzie padało. Lepiej wrócę do domu. Poczuła jak zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr. Chciała nałożyć czapkę, ale wiatr zerwał ją z głowy dziewczynki. Poczuła też mokre krople na twarzy. Postanowiła wracać, gdyż chmury były coraz ciemniejsze a wiatr coraz silniejszy. Po powrocie do domu, usiadła przy oknie i obserwowała. To padał deszcz, to śnieg, wiatr przeganiał chmury zza których zaglądało słoneczko. Tak na zmianę, raz to raz tamto. Tyle wydarzyło się w ciągu dzisiejszego dnia.
No cóż, w marcu jak w garncu, pomyślała Ola.
 
Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu”.
Dwie sylwety garnków:
1) Garnek i obrazki z różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w wierszu
2) Garnek i obrazki warzyw: marchewka, pietruszka, ziemniaki, kalafior i groszek.
Rozmowa z dziećmi: Co można zrobić mając garnek i warzywa? (zupę jarzynową). Zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy jeść dużo warzyw, bo są zdrowe i mają dużo witamin.
Wyjaśniamy znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”. Tak jak w garnku z zupą są wymieszane różne warzywa, tak wczesną wiosną pogoda bywa kapryśna i zmienna. Raz na łyżkę nabierzemy kalafior a raz groszek lub marchewkę.