Grupa III

Wykorzystanie istniejących zabawek

Mastermind, drewniane klocki, spadające małpki czy mnóstwo innych zabawek i gier można zamienić w pole do nauki matematyki. W krainie małpek zapanował chaos – w niebieskim obozie znów jedna uciekła, musimy je przeliczyć. W miasteczku wieży wybudowanych z klocków pojawia się złodziej i po tym jak mały konstruktor się odwróci, znika jakaś „cegła”. Trzeba pilnie wezwać budowniczego i dołożyć element do zniszczonej wieży. Ciężarówka właśnie przywiozła 4 cegły, trzeba ją rozładować. W przedszkolu trzy pluszaki chcą skakać po łóżku, dwa są głodne, a cztery zrobiły siusiu i trzeba im zmienić pieluszkę – ręce pełne roboty.

Jeśli widzimy, że nauka liczenia nawet w takiej postaci nudzi albo irytuje dziecko, odpuśćmy na kilka dni. Wyciągając pomoce, oznajmijmy, że mamy ochotę na tę zabawę i spytajmy, czy dziecko chce dołączyć. Jeśli widzimy stanowczy sprzeciw, nie nalegajmy, odłóżmy to na jakiś czas albo spróbujmy nauki w innej formie. Najważniejsze to do niczego nie zmuszać i nie wywierać na dziecku presji.

Oprócz wykorzystywania wyżej zaproponowanych zabaw, starajmy się, żeby liczenie było wpisane w codzienny rytm dnia. Przykład? „Nakryj, proszę, do stołu. Dziś obiad wspólnie zje pięć osób. Rozłóż więc pięć widelców”„Popatrz, zerwałam trzy kwiatki żółte i dwa białe. A Ty?”, „Spójrz, narysowałam patykiem na ziemi cyfrę 2. Przyniesiesz mi dwa kamienie i położysz obok?”.

 

Zagadki "Myszki Zdrowitki". - kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

Co należy zrobić przed jedzeniem?
1.    zatańczyć
2.    umyć ręce
3.    przeczytać książkę
Żeby być zdrowym, trzeba:
1.    jeść owoce
2.    chodzić po drzewach
3.    oglądać telewizję
Gdy zjemy jabłko, ogryzek wyrzucamy:
1.    do kosza
2.    przez okno
3.    chowamy do kieszeni
Gdzie mieszkają witaminy?
1.    w słodyczach
2.    w balonie
3.    w owocach i warzywach
Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?
1.    chirurg
2.    dentysta
3.    okulista
Co należy zrobić przed snem?
1.    zatańczyć walca
2.    umyć się
3.    zobaczyć księżyc na niebie
Co jest szkodliwe dla zębów:
1.    owoce
2.    mleko
3.    słodycze
Co jest potrzebne do mycia zębów?
1.    woda, szczoteczka, pasta
2.    mydło, szczoteczka
3.    szczoteczka, woda

***********************************

Witam wszystkich przedszkolaków. Mam na imię Marzanna. Jest mi smutno, ponieważ muszę się z Wami pożegnać. Jak wiecie symbolizuję zimę. Królowałam na ziemi  przez trzy miesiące. Wiem, że stęskniliście się za wiosną. Jutro pożegnam się z Wami. Jak wiecie kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. Wiosną są cieplejsze i dłuższe dni, pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, ptaki zaczynają śpiewać i budować gniazda, a zwierzęta budzą się z zimowego snu. Dzieci zaczynają wychodzić z domu i bawić się na powietrzu.
 
A teraz opowiem Wam o zwyczaju topienia Marzanny.
Marzannę topiono, czyli wrzucano do rzeki, aby wraz z wodą popłynęła do morza i nie wróciła już w danym roku. Topieniu Marzanny towarzyszyły barwne korowody podczas których śpiewano piosenki, bawiono się. Było gwarno i wesoło.Marzanna to kukła często wykonana ze słomy. Marzanny możecie pooglądać sobie na stronie internetowej You Tube.
Kochane przedszkolaki mam dla Was rymowankę. Chciałabym, abyście spróbowali nauczyć się jej na pamięć.
Marzanno, Marzanno
ty zimowa panno
Ciebie pożegnamy
wiosnę przywitamy!!!
Znam też piosenkę o sobie. Chciałabym, abyście spróbowali się jej nauczyć. Piosenkę znajdziecie na You Tobe - Marzanna- piosenka dla dzieci. Jak obejrzycie Marzanny na You Tobe  spróbujcie zrobić wspólnie z rodzicami małą Marzannę. Potrzebne materiały na pewno znajdziecie w domu. Możecie również mnie narysować kredkami lub namalować farbami.
 
A na koniec proponuję jeszcze zabawę pt" Do czego to służy?. Rodzic pokazuje przedmiot, a dziecko mówi Jak to się nazywa i do czego służy. Rodzic zwraca uwagę , aby dzieci odpowiadały zdaniami złożonymi.