Grupa IV






Nauka poprzez zabawę z klockami LEGO
1. Do tej zabawy wystarczy kilka kolorowych klocków LEGO Duplo, zabarwiona barwnikiem lub farbką woda oraz pipeta.
Dziecko za pomocą pipety wkrapla małe kropelki kolorowej wody do odpowiednich kolorystycznie wypustek w klockach. To nie tylko zabawa utrwalająca nazwy kolorów, ale również świetny trening małej motoryki, cierpliwości i precyzji ruchów.
2. Zabawy sylabowe połączone z budowaniem z klocków LEGO.
Wystarczy wydrukować sylaby i okleić wybrane klocki LEGO za pomocą kleju szkolnego lub dwustronnej taśmy. W ten sposób można wykonać pomoc edukacyjną do nauki czytania. Możliwość łączenia sylab, odczytywania ich, szukania par i tworzenia wyrazów zdecydowanie zachęci każde dziecko do czytania.
3. Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które są w domu w parach (po 2 sztuki, np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo można zwiększyć liczbę przedmiotów lub wykorzystać do zabawy tylko klocki LEGO w różnych kolorach i wielkościach.
4. Wystarczą dwie kartki, pudełka lub koszyczki, a do tego klocki i dwa patyczki lub drewniane pałeczki, za pomocą których dziecko przenosi klocki z jednego miejsca w drugie niczym mały dźwig.
Taka wspólna zabawa szczególnie podoba się młodszym dzieciom, uczy je precyzji ruchów, cierpliwości, i trenuje rączki i palce do nauki pisania. To znacznie ciekawsze niż monotonne rysownie szlaczków, a równie dobrze trenuje rączki.
5. Odtwarzanie szeregów i sekwencje kolorystyczne
Układamy szereg z trzech różnych kolorów klocków, trzymając się powtarzalnej sekwencji kolorystycznej np.: niebieski, czerwony i żółty klocek… dziecko stara się odtworzyć wzór lub kontynuować go w tej samej sekwencji. Kolejnym krokiem może być samodzielne tworzenie przez dziecko kolejnych sekwencji kolorystycznych z klocków, a z kolei my próbujemy je odtworzyć
6. Klocki świetnie sprawdzają się tez w obrazowej nauce dodawania. Przykładowo można dodać dwa klocki pomarańczowe do czterech żółtych i połączyć je w jedną wieżę. Następnie policzyć, opisać pisakami suchościeralnymi i zapisać działanie na kartce. W ten sposób można nie tylko dodawać i odejmować, ale też wizualnie porównywać, gdzie jest więcej klocków, a gdzie mniej.