***

Zabawa dydaktyczna „Jaki to bocian?”

Zabawa ta ma na celu wzbogacenie wiedzy na temat bocianów oraz wzbudzenie zainteresowania tymi ptakami. Po zaprezentowaniu powyższych ilustracji dzieci na pewno od razu rozpoznają bociana białego. Natomiast bocian czarny, myślę że jest nieznany bądź zapomniany przez wielu z nas. Wspólnie z dziećmi na początek omawiamy wygląd obydwóch bocianów – pozwólmy dzieciom samodzielnie wykazać się w tym zadaniu.

 

Po opisaniu wyglądu zachęcam do zapoznania się z różnymi ciekawostkami na temat tych ptaków. Oto kilka faktów na temat tych zwierząt:

Każdy z nas wie, że pojawienie się bocianów zwiastuje wiosnę. Jednak gdy słyszymy słowo bocian od razu myślimy o bocianie białym. Są one zdecydowanie częściej spotykane gdyż jest ich po prostu więcej oraz osiedlają się one bliżej ludzi. Czarne bociany również spędzają zimę w ciepłych krajach i wracają do nas na wiosnę, jednak nie lubią one towarzystwa ludzi. Są bardziej lękliwe i osiedlają się w spokojnych lasach gdzie nie ma ludzi. Obydwa gatunki tych ptaków jedzą to samo pożywienie: płazy, drobne ryby, owady, drobne ssaki i dżdżownice. Bocian czarny należy do gatunków nielicznych, dlatego objęty jest ścisłą ochroną.

 

Zabawy z piosenką pt. „Zielona wiosna”

Piosenka znajduje się na stronie YouTube

Tekst piosenki:

1.     Nad brzegiem rzeki żabki siedziały

i coś do ucha sobie szeptały

Kum , kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum

Kum , kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum (bis)

 

2.     Przyleciał bociek, usiadł na błocie

i do drugiego boćka klekoce

Kle, kle, kle, kle, kle ,kle, kle ,kle ,kle

Kle, kle, kle, kle, kle ,kle, kle ,kle (bis)

 

3.     Wszystko usłyszał mały wróbelek

i przetłumaczył na ptasie trele

Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir

Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.

 

Wiosna, wiosna, znów przyszła wiosna,

Wiosna, wiosna jest już wśród nas.

 

·       Zabawa ortofoniczna: Dziecko wsłuchuje się w piosenkę. W momencie kiedy pojawiają się słowa dźwiękonaśladowcze, dziecko śpiewa je -  naśladuje odgłosy zwierząt, starając się robić to jak najwyraźniej.

 

·       Zabawa ruchowa: Tym razem dziecko nie tylko naśladuje odgłosy, ale również poruszanie się zwierząt, które występują w piosence. Zanim rozpoczniemy zabawę zachęcamy dziecko aby samodzielnie wymyśliło ruchy do naśladowania. Gdy zostaną ustalone wszystkie szczegóły rozpoczynamy zabawę!

 

·       Podczas tych zabaw dzieci zapoznały się z piosenką. Zachęcam również do nauki piosenki metodą ze słuchu.