11.05.2020

Jeśli zrobię…, to ty zrobisz…

Podczas tej zabawy jedna osoba np. rodzic staje się programistą, a druga - dziecko będzie wykonywać przekazywane polecenia, niczym komputer. Dziecko, które wchodzi w rolę komputera będzie wykonywać program według usłyszanych komend i ustaleń programisty. Potem można też zamieniać się rolami.

Przykładowo mówimy do dziecka następujące komendy: jeśli zrobię wyskok w górę, to ty zrobisz to samo. Czyli działamy według zasady: jeśli zrobię jakiś ruch, to ty robisz dokładnie taki sam. Zadaniem dziecka było uważne obserwowanie moich ruchów i naśladowanie ich.

W kolejnej trudniejszej wersji zabawy możemy dodać małe zmienne. Przykładowo jeśli dotknę nosa, to dziecko staje na rękach, kiedy robię przysiady, dziecko robi pompki itp. Dziecko musi się skupić na kilku ustalonych gestach i tym, co należy wtedy wykonać. To opcja dla starszych dzieci.

Przy okazji tej zabawy warto porozmawiać z dzieckiem, jakie emocje mu towarzyszyły występując w roli programisty, a jakie gdy wchodziło w rolę komputera.

 

Nie nadepnij na kamień!

To idealna zabawa, gdy macie możliwość wyjść do ogrodu, lasu lub na spacer, gdzie jest otwarta przestrzeń i nie ma ludzi. Dziecko zamienia się w robota. Rodzic zawiązuje robotowi oczy i ustawia go na początku ścieżki z przeszkodami. Wydaje robotowi instrukcje: zrób trzy małe kroki do przodu, obróć się w lewo, zrób dwa małe kroki do przodu, cofnij się o jeden mały krok…

W zabawie chodzi o to, aby nasz robot przeszedł całą drogę i ani razu nie dotknął patyków, kamieni, szyszek czy też innych przedmiotów, które układamy na torze przeszkód prowadzącym do celu. Naszym celem była duża piłka, a na drodze rozłożyliśmy małe piłeczki, które trzeba było ominąć. W tej grze przekonasz się jak ważne są precyzyjne komunikaty!

 

Wazonik ze sznurka, ozdobna butelka

Wazonik ze sznurka to piękna ozdoba każdego domu i wspaniały prezent dla najbliższej osoby. Wymaga od dziecka odrobiny cierpliwości, ale efekt robi wrażenie. Świetnie prezentują się w nim zarówno kwiaty, jak ususzone gałązki.

 

Do stworzenia takiego oryginalnego wazonika potrzeba:

 

- oczyszczonej butelki,

- jednokolorowego lub wielokolorowego sznurka (tak by wystarczyło na owinięcie całej butelki),

- kleju i kilku ozdób (paska kolorowego materiału, kwiatków np. z filcu i tym podobne) najlepiej sprawdzi się tutaj klej introligatorski, ale i dwustronna taśma klejąca powinna podołać temu zadaniu,

- nożyczki

- patyczek do uszu, którym będziesz rozprowadzać klej.

 

Butelkę smarujemy klejem „partiami”, zaczynając od dołu uważając, by był rozprowadzony równomiernie i żeby nie zrobiły się na butelce nierówności. Obcinamy postrzępiony koniec sznurka i równo z dnem butelki owijamy sznurkiem ciasno i równo.

 

Jeżeli na powierzchni powstającego wazonika chcemy zrobić „przerywnik” w postaci paska materiału, trzeba będzie go dokleić bezpośrednio do butelki. Ozdoby typu kwiatki czy cekiny naklejamy bezpośrednio na sznurek.

 

Wytrwałej pracy !!!

 

Opowiadanie z kart obrazkowych

Potrzebujemy: obrazków przedstawiających pojedyncze przedmioty, rzeczy, zwierzęta, kwiaty – możemy wykorzystać karty do gry typu „Piotruś”, kolorowe gazety.

 

Rodzic rozdaje różne karty z rysunkiem (np. kwiaty, piłka, słońce, samochód itp.) dziecku i sobie. Pokazuje rysunek na swojej karcie i zaczyna opowiadanie używając słowa – obrazka z karty (np. na karcie jest piłka) wymyśla zdanie: Maciek gra w piłkę na boisku.

Zadaniem dziecka jest włączyć się do opowiadania i wyłożyć swoją kartę z obrazkiem, tworząc kolejne zdanie do opowiadania. Wymyślone zdania przez dziecko i rodzica tworzą opowiadanie.