16.04.2021r.

 1. „Tajemnica małego nasionka.” - wdrażanie dzieci do uważnego słuchania opowiadania ze zrozumieniem treści, utrwalenie wiadomości dotyczących etapu wzrostu roślin, wytłumaczenie znaczenia wyrazów „ ziemia” jako planeta i jako gleba.

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, zdjęcia kwiatów, , różne rodzaje nasion, wybrana płyta CD oraz niebieskie worki, pojemniki z watą, nasiona rzeżuchy, woda.

1.Zabawa dydaktyczna „Wiosenne kwiaty” – praca na dostępnych środkach multimedialnych:
- nazywanie kwiatów na zdjęciach
- globalne odczytywanie napisów
- dzielenie nazw na sylaby i układanie takiej samej liczby kwadracików pod obrazkiem.

2.Słuchanie opowiadania pt. „Tajemnica małego nasionka” J.Wasilewskiej
„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło,że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”

3.Odpowiadanie na pytania rodzica :
• kto zaopiekował się ziarenkiem?
• co zrobiło ziarenko w ziemi?
• dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?
• co pojawiło się w miejscu pęknięcia?
• co wyrosło z ziarenka?
- jeśli dziecko jest chętne to układa historyjkę we właściwej kolejności
- oglądanie różnych nasion przez dzieci

4.Ogrodnik – zabawa językowa, poszerzenie słownika czynnego dzieci na temat pracy ogrodnika, wyjaśnienie i wytłumaczenie znaczenia wyrazów „ ziemia” jako planeta i jako gleba.

5.”Jakie to nasionko” – zabawa badawcza – rozróżnianie i porównywanie wyglądu, kształtu oraz wielkości nasion np. rzeżuchy, fasoli.

 

 2.  Zabawy umuzykalniające „Małe nasionko” (KLANZA) oraz osłuchanie z piosenką "Jestem sobie ogrodniczka"
Dzieci bawi się z rodzicami i rodzeństwem,  jedno to „nasionko” a pozostała dwójka to „chmurki”, które otrzymują nadmuchane niebieskie worki (czyli chmurki). Śpiewają piosenkę, a podczas refrenu „chmurki” poruszają się zgodnie ze słowami i pokazem :

1. zwrotka „nasionko” śpi, „chmurki” chodzą dookoła „nasionka”
ref. „chmurki” – stukają 3x o siebie, 3x o podłogę, 3x o „nasionko”
2. zwrotka „nasionko” wstaje („chmurki” wtedy kucają)i rozgląda się z zachwytem, następnie „nasionko” kuca, a wstają „chmurki” i powtarza się refren.

Link do piosenki  "Jestem sobie ogrodniczka" ---> https://www.youtube.com/watch?v=zhvQFI04CX8

 

3. Doskonalenie sprawności manualnych – kolorowanka

Kolorujemy wybrany rysunek ogrodnika lub ogrodniczki - załączniki

Możecie wybrać obrazek, który pokolorujecie. Chętni mogą pokolorować dwa obrazki.