19.05.2020r.

Kwiaty na podstawce – praca plastyczna z okazji Dnia Mamy – proponuję pomoc taty

 

Materiały:

 

zielona kartka z bloku rysunkowego

filcowe kwiatuszki samoprzylepne

gotowe kółka do origami o średnicy 15 cm lub zamiennie zielona kartka z bloku technicznego

filcowe wzorki – serduszka

brokat

nożyczki, klej

 

Sposób wykonania:

 

Zginamy zieloną kartkę z bloku rysunkowego na połowę (wzdłuż) i nacinamy od strony grzbietu paski o szerokości około 1,5 – 2 cm. Dzieciom warto takie paski narysować, ponieważ trudno będzie im zachować równe odległości.

 

2. Naciętą kartkę zwijamy w rulonik i sklejamy u podstawy. Następnie wyginamy paski na boki.

 

3. Każdą łodyżkę prostujemy w zgięciu i przyklejamy samoprzylepny filcowy kwiatuszek. Oczywiście zamiast gotowych elementów, możemy wyciąć z kolorowego papieru i przykleić kwiatki dowolnego kształtu. Taka praca plastyczna z okazji Dnia Mamy, będzie odpowiednia dla starszych dzieci, które sprawnie posługują się nożyczkami.

 

4. Po wykonaniu bukietu przystępujemy do przygotowania podstawki do naszej pracy plastycznej. W tym celu możemy wykorzystać 2 zielone kółka do origami lub po prostu wyciąć 2 koła z zielonego papieru o średnicy 15 cm. Na jednym z kół odrysowujemy podstawę naszej łodyżki i wycinamy środek nacinając koło.

 

5. Nacinamy łodyżkę i wyginamy wierzchnią warstwę na zewnątrz, a pozostałą część do wewnątrz. Następnie przyklejamy do koła.

 

6. Przyklejamy drugie (nacięte) koło i bukiet gotowy.

 

7. Na koniec możemy ozdobić podstawę naszego bukietu filcowymi serduszkami lub posypać brokatem.

 

 

Zapraszam do obejrzenia na youtube - 10 Kreatywnych zabaw z dzieckiem DIY

https://www.youtube.com/watch?v=50TM3qolQwo

 

 

Zabawy na lepszą motorykę

Motoryka mała i duża to ten aspekt rozwoju psychoruchowego dziecka, na który w przedszkolu zwraca się bardzo dużo uwagi. Niestety, jeśli maluch od najmłodszych lat spędza dużo czasu przed telewizorem czy tabletem, to w efekcie jest bardziej niezdarny, ma większe problemy ze sprawnością ruchową, a mięśnie są sztywniejsze. Warto więc również w domu dołożyć starań, aby dziecko jak najwięcej trenowało swoją sprawność.

 

Zabawa „Kalambury”

W zależności od wieku dziecka – na zmianę udawajcie ruchy zwierząt, postaci z bajek czy innych bohaterów, które będą łatwe do odgadnięcia. Pokazujmy dziecku duże ruchy skrzydeł ptaków, ociężałe i zamaszyste ruchy niedźwiedzia czy zgrabne i skoczne żaby. Dzięki temu maluch jeszcze bardziej się zaangażuje i będzie jak najwierniej naśladował wybranych bohaterów.

 

Wspólne lepienie

Doskonałym sposobem na rozwijanie motoryki małej u dzieci jest lepienie z plasteliny czy, jeśli nie macie jej w domu, z masy solnej. Odrobina mąki, wody i soli wystarczy, żeby poćwiczyć z maluchem przez dłuższy czas. Pozwól mu także samodzielnie wyrobić masę – już ten etap pozwoli na poćwiczenie małych rączek, a także przyniesie wiele frajdy. Potem niech maluch ulepi swojego ulubionego bohatera z bajek lub zwierzątko.

 

Tańce-połamańce

Wszelkie proste układy taneczne, pląsy czy zabawy przy muzyce wpłyną nie tylko korzystnie na rozwój motoryki dziecka, ale również przysporzą dużo dobrej zabawy i śmiechu. W Internecie znajdziemy wiele pomysłów na wspólne pląsy „Dwóm tańczyć się zachciało” czy „Płyną statki z bananami”.

 

Budujemy, budujemy...

Do tej aktywności potrzebne nam będą klocki. Najlepiej sprawdzają się typu lego, ale jeśli macie inne, to też będzie ok.

Do pierwszej aktywności z klockami potrzebujecie dwóch identycznych zestawów klocków, składających się z kilku klocków każdy. Jedna osoba tworzy budowlę, druga nie podgląda. Następnie osoba, która zbudowała coś z klocków, tłumaczy jak ma to zbudować druga osoba. Instrukcja musi być bardzo precyzyjna, żeby udało zbudować się identyczną konstrukcję