25.05.2020r.

1. Jacy są moi rodzice? – wprowadzenie wiersza A. Widzowskiej „Dla Mamy i Taty” uświadamianie ważnej roli rodziców w życiu dziecka; wzbogacanie informacji na temat ich świąt; ćwiczenie pamięci poprzez odtwarzanie fragmentów wiersza; rozwijanie umiejętności opisywania osób za pomocą określeń przymiotnikowych.

••          Wysłuchanie  wiersza „Dla Mamy i Taty”.

Z okazji święta Taty i Mamy dziś uroczyście wam obiecamy: codziennie sprzątać swoje zabawki, nigdy nie spadać z wielkiej huśtawki, od mamy nigdzie się nie oddalać, groźnych zapałek szust! nie zapalać. Więcej nie zjemy kwaśnych jabłuszek, bo wtedy zawsze boli nas brzuszek. Gdy zobaczymy gdzieś muchomora, to go nie zerwie żaden przedszkolak! Będziemy grzeczni i przyrzekamy słuchać uważnie taty i mamy. Wyszorujemy ząbki starannie i nie będziemy wariować w wannie. Mama nas uczy drogowych znaków,tata trenuje małych pływaków.

Lecz nikt przez pasy sam nie przechodzi 

ani do wody w morzu nie wchodzi!

 Od taty wiemy dużo o świecie:

że trzeba czapkę zakładać w lecie,

że się obcego pieska nie głaszcze,

bo czasem groźnie otwiera paszczę.

I na kontakty uważać mamy,

więc się od prądu z dala trzymamy!

Czytacie bajki, gdy księżyc świeci,

rano buziaczkiem budzicie dzieci,

a choć psocimy czasem troszeczkę,

to wciąż jesteśmy waszym Słoneczkiem. 

Bo z rodzicami jest zawsze lato, 

kochana Mamo, kochany Tato!

 

 

Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic pyta dziecko: Co dzieci z wiersza obiecują z okazji święta mama i taty? W razie potrzeby pokazuje obrazki i pomaga dzieciom przypomnieć sobie poszczególne obietnice zawarte w wierszu.

  • Poznawanie znaczenia słowa święto. Odnajdywanie w kalendarzu Dnia Matki i Dnia Ojca.

Rodzic pyta dzieci, co według nich znaczy słowo święto. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat znaczenia tego słowa. Zwraca uwagę na występujące w ciągu roku święta członków rodziny, które nie są oznaczone na czerwono. ,wyszukuje ich dni urodzin. Następnie pyta, jakie święto się zbliża. Wskazuje daty ustalone na święto mamy i święto taty.

  • Poznawanie i wyjaśnianie dziecku  znaczenia wybranych cech charakteru człowieka, dobieranie przeciwieństw do cech charakteru. Dziecko wypowiada się na temat cech swoich rodziców jacy są,

Przykłady cech:

pracowita – leniwa,

odważna – tchórzliwa

wesoła – smutna,

silna – słaba,

dobra – zła.

 

2. Portrety moich rodziców – zajęcia plastyczne – rysowanie pastelami olejnymi, rozwijanie umiejętności manualnych oraz pamięci poprzez odtwarzanie wyglądu rodziców na rysunku.

 

Rodzic zaprasza dziecko do samodzielnego wykonania pracy „Portret rodziców”. Daje dzieciom dwie białe kartki: jedną formatu A3 (z bloku technicznego) oraz kartkę z bloku rysunkowego w mniejszym formacie, np. B5. Następnie omawia sposób wykonania pracy.

 

Na kartce z bloku technicznego (w układzie poziomym) dzieci za pomocą pasków z tektury odrysowują ołówkiem ramkę. Następnie za pomocą pasteli olejnych rysują portrety rodziców. Zachęca do temperowania kredek i zbierania wiórków do osobnego pojemnika. Proponuje, aby w czasie pracy wykorzystały drugą kartkę – pomocniczą, którą zakryją gotowe już części rysunku, co zapobiegnie dotykaniu rysunku dłonią i powstawaniu plam podczas rysowania.

Po zakończeniu rysowania portretów dzieci wykonują ramkę do obrazu. Wykorzystują do tego celu zgromadzone wcześniej wiórki, które powstały podczas temperowania kredek. Przyklejają je w miejscu ramki za pomocą kleju.

Inspiracji możemy szukać również na stronach internetowych np. http://zblogowani.pl/wpis/44193358/prace-plastyczne-i-laurki-na-dzien-matki-portret-mamy-na-6-sposobow

3. Zabawa ruchowa Od młodego do starego.

Rodzic snuje opowieść o różnych etapach życia człowieka, a dziecko zgodnie z poleceniami wykonuje ruchy charakterystyczne dla: niemowlaka, starszego dziecka, mamy, taty i osoby starszej itp.