27.05.2020r.

Drogie dzieci, zapraszam do główkowania i zagadek nie tylko matematycznych rozwiązywania:)

 

*Na początku zabawa „Wiosenne rymowanki”.

Zadaniem dziecka jest utworzyć rymy do podanych zdań:

-Przez deszczyk pokropione rosną listeczki.....(zielone).
-Zajączki kicają i trawki ........(szukają).
-Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez..........(ogona).
-Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się...........(chowają).

*„Prawda czy fałsz?"- rodzic czyta informacje dotyczące pór roku, miesięcy i dni tygodnia, a dziecko klaszcze, jeśli informacja jest prawdziwa lub tupie, jeśli informacja jest fałszywa.

 

1.Są trzy pory roku.

2.Teraz jest pora roku, którą nazywamy wiosna.

3. Po wiośnie nadchodzi jesień.

4. Rok ma 12 miesięcy.

5. Miesiąc, który mamy teraz, to maj.

6. Przed majem był kwiecień.

7. Grudzień, styczeń, luty są to miesiące zimowe.

8. Marzec, kwiecień,maj są to miesiące wiosenne.

9. Tydzień liczy 7 dni.

10. Przed poniedziałkiem jest niedziela.

11. Po wtorku jest środa.

12. Po czwartku jest piątek.

13. Przed niedzielą jest sobota.

 

*Zabawa dydaktyczna „Wiosenne kwiatki” - doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, rozwijanie logicznego myślenia.

Przygotowujemy 4 łodygi kwiatka z listkami i środkiem: rysujemy i kolorujemy albo wycinamy z kolorowego papieru oraz po 6 płatków do każdego kwiatka. Na środku każdego kwiatka piszemy cyfry: 6, 7, 8, 9.

  1. Układamy tyle guzików dookoła środka, ile wskazuje cyfra.

  2. Na płatkach kwiatka dopasowujemy działania matematyczne na dodawanie tak, aby wynik był zgodny z cyfrą na środku.

 

Przygotowujemy 3 łodygi z kwiatkami, na środkach których są napisane cyfry 3, 4, 5 i po sześć zielonych listków do każdego kwiatka.

Zadaniem dziecka jest ułożyć takie działania matematyczne na odejmowanie, aby były zgodne z wynikiem podanym na środku kwiatka.

 

Ilość kwiatków do wykonania  jest dowolna i zależy od predyspozycji indywidualnych dziecka.

Powodzenia i miłej zabawy!

 

Zabawy ruchowe  i ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem plastikowej butelki.

1. Dziecko przekłada butelkę z ręki do ręki – z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem stojąc w miejscu, w chodzie i w biegu w różnych kierunkach.

2. Dziecko podrzutca butelkę w górę i chwyt oburącz, jednorącz lub dowolnie. Po opanowaniu chwytów można wykonywać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie w dłonie z przodu, z tyłu, wykonanie przysiadu, obrót wokół siebie w prawo, w lewo itp.

3. Butelka wzniesiona w górę przez dziecko i trzymana oburącz – zadaniem dziecka jest puścić butelkę i złapać zanim dotknie podłoża.

4. Dziecko stoi w rozkroku, butelkę w górze trzyma oburącz – wykonuje skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głowę.

5. Dziecko stoi w rozkroku, butelkę w górze trzyma oburącz – wykonuje skłon w przód i zatacza koła dookoła jednej i drugiej stopy – rysujemy ósemki, przy tym ruch powinien być ciągły, przekazywanie butelki z ręki do ręki zręczne.

6. Dziecko wykonuje siad skrzyżny, butelkę na głowie podtrzymywuje palcami rąk i wykonuje skręty tułowia w lewo i w prawo; po kilku powtórzeniach ćwiczenia wykonywać kilka rzutów i chwytów butelki.

7. Dziecko wykonuje siad rozkroczny, butelkę w górze trzyma oburącz – wykonuje skrętoskłon do prawej stopy i próba przełożenia przez nią butelki. Wyprost i wykonuje skrętoskłon do lewej stopy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, zwracając uwagę na trzymanie butelki oburącz i nie zginanie kolan.

8. Dziecko leży przodem, butelka trzyma w jednej ręce – przekazuje butelkę ruchem okrężnym z ręki do ręki przed twarzą i za plecami w jednym i w drugim kierunku,trzyma cały czas ręce proste w łokciach.

9. Dziecko leży tyłem, butelka trzyma za głową w położeniu poziomym oburącz – jednocześnie wykonuje wznos nóg i rąk i dąży do spotkania stóp z butelką, a następnie wraca do pozycji wyjściowej.

10. Dziecko wykonuje siad prosty podparty lub leży tyłem, trzyma butelkę między stopami pionowo - krąży obunóż w prawo i w lewo, następnie krótki odpoczynek i powtórzenie ćwiczenia.

11. Dziecko wykonuje siad skrzyżny, butelka trzyma na głowie poziomo, podtrzymywuje palcami rąk – rodzic podaje rytm klaszcząc, który dziecko stara się zapamiętać i na sygnał wystukuje go o podłogę butelką.

12. Butelka leży na podłodze – dziecko wykonuje różne formy przeskoków przez butelkę: obunóż i jednonóż w przód, w tył, w bok, z półobrotami.

13. Marsz po obwodzie koła, ćwiczenie oddechowe – wdech nosem i wydech ustami.

PRACA W KARTACH PRACY:

cz.4 s. 51, 52,53

Zapraszam do wesołej zabawy językowej  "Rak chodzi wspak" - odgadywanie wyrazów.

Teraz tak jak chodzi rak, każdy wyraz czytaj wspak - rodzic przypomina na czym polega czytanie wspak.

BARK - KRAB                  ŁAD - DAŁ
GRAT - TARG                   POKAZ - ZAKOP
JAR - RAJ                          KAT - TAK
PORT - TROP                 KĘS - SĘK
KOS - SOK                       LATEM - METAL
RÓG - GÓR                      SĄD - DĄS
KOSZ – SZOK

*Zachęcam do posłuchania  kolejnego opowiadania J. Papuzińskiej z serii "Nasza mama czarodziejka" - "Jak nasza mama zreperowała księżyc".
https://www.youtube.com/watch?v=RL4qYmEEikQ