30.06.2020r.

 

Zapraszam do ostatnich w tym roku szkolnym zabaw dla dzieci

 

 

Proponuję zabawy dla przedszkolaka, które rozwijają jego percepcję oraz motorykę. Warto też z dzieckiem poćwiczyć umiejętność skupienia się - sprawdź nasze propozycje:

- zabawy na skupienie uwagi u przedszkolaka

 

Takie same - Zaproponuj dziecku zabawy, w których będzie musiało posegregować przedmioty według wspólnej cechy. Może to być: układanie budowli z klocków tego samego koloru; zebranie do oddzielnych pudełek misiów, lalek, piłek; oddzielenie piłek dużych od małych. Ta “zabawa” może być też wykorzystana… do sprzątania pokoju!

 

Korale Królowej Karoliny - Nawlekanie elementów na sznurek wymaga dużego skupienia i precyzji ruchów. Wielkość oczek w nawlekanych elementach oraz grubość sznurka (nitki / rzemyka) musi być dobrana do możliwości dziecka. Zróbcie korale z koralików z dużym oczkiem albo makaronów (np. rurek).

 

Czego brakuje? - Wybierzcie wspólnie z dziećmi kilka rzeczy różniących się kształtem i przeznaczeniem. Połóżcie je na środku pokoju i uważnie się im przyjrzyjcie. Poproś dziecko, by na moment zakryło oczy, a w tym czasie wyjmij jedną z rzeczy. Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie, co zostało zabrane. Zabawę wykonujcie na zmianę - ile razy jesteś w stanie przypomnieć sobie, czego brakuje?

 

Tor przeszkód - Wszelkie ćwiczenia gimnastyczne są dobrym sposobem na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. W warunkach domowych możecie zrobić tor przeszkód dla… piłki. Ułóżcie trasę z różnych przedmiotów. Dziecko będzie musiało turlać piłeczkę po torze; możecie zamiast piłki wykorzystać samochodzik.

 

Postrzeganie polisensoryczne – zabawa rozwija umiejętność uczenia się wszystkimi zmysłami. Zadanie polega na tym, że dziecko dostaje rzecz do opisania, np. kamyk, jabłko, cytrynę. Chodzi o to, by dany przedmiot opisać jak największą ilością określeń, które odwołują się do wszystkich zmysłów – słuchu, smaku, wzroku, węchu i dotyku, np. cytryna – żółta, okrągła, pachnąca, kwaśna, pomarszczona, twarda.

 

Dyrygent

Jedną z najprostszych wersji dyrygenta jest ustawienie się naprzeciwko siebie; jedna osoba (np. rodzic) pokazuje ruchy, druga (dziecko) je powtarza. Możecie ruszać się do muzyki lub bawić się w ciszy. Wykonujcie różne ruchy: wystukujcie rytm na różnych powierzchniach; klaszczcie w ręce i o uda; róbcie szerokie ruchy rękami w powietrzu.

 

Zabawa ruchowa z elementem naśladownictwa „Wakacyjna gimnastyka”

Dziecko biega po pokoju w rytm dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się. Rodzic wykonuje określone ruchy (np. trzy następujące po sobie elementy ćwiczeń gimnastycznych – skłon w przód, klaśnięcie w dłonie, podskok). Dziecko powtarza je w takiej samej kolejności. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem wykonując inne ruchy lub w innej kolejności.

 

 

Witaj lato

 

Zaczyna się wakacyjna pora, czas rozpocząć nasze letnie przygody. Wymarzone letnie wyjazdy opowiedzcie za pomocą pracy plastycznej. Poproście o pomoc kogoś dorosłego.

 

Materiały:

 

blok techniczny kolorowy A3

papier w groszki

papier welurowy

juta w rolce lub żółta bibuła

kolorowe elastyczne linki

guziki samoprzylepne

kolorowe pompony

wzorki z filcu

klej

 

Sposób wykonania:

Na tło najlepiej wybrać niebieską kartkę z bloku technicznego A3.

Plażowy piasek świetnie imituje pasek juty szerokości ok. 12 – 14 cm, który przyklejamy klejem winilicznym, lekko zaginając górną część materiału. Możemy również nakleić pomarszczoną żółtą bibułę.

Następnie przygotowujemy plażowe atrybuty np. parasol, koło ratunkowe, wiaderko i łopatkę, czy klapki.

Do wykonania parasola wykorzystujemy papier w groszki oraz elastyczną kolorową linkę.

Koło ratunkowe wycinamy z papieru welurowego i ozdabiamy kolorowymi guzikami samoprzylepnymi.

Klapki, wiaderko i łopatkę możemy wykonać zarówno z papieru w groszki, jak i papieru welurowego.

Nie zapominamy o słoneczku. Rysujemy dwa okręgi na żółtym papierze welurowym, a następnie wycinamy ząbki od linii mniejszego okręgu do brzegu.

Wszystkie elementy przyklejamy klejem.

Teraz brakuje nam jeszcze morskich fal, które możemy wykonać z błękitnych i granatowych pomponików.

Doklejamy jeszcze ptaszka i delfinka lub rybę z filcowych wzorków i obrazek “Witaj lato” gotowy.

 

 

Na zakończenie zapraszam do wysłuchania piosenki „Niech żyją wakacje”

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

WSPANIAŁYCH WAKACJI I DUŻO SŁOŃCA !!!